Bezpieczeństwo na stoku: O tym musisz pamiętać podczas zimowych szaleństw

Ostrożność i zdrowy rozsądek to podstawa bezpieczeństwa na stoku narciarskim. Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) to zbiór zasad, regulujących zachowanie narciarzy i snowboardzistów. Powstał po to, aby fani zimowego szaleństwa, po całym dniu wrażeń, mogli bez szwanku i obrażeń wrócić do domu. Każdy narciarz, niezależnie od poziomu zawansowania, musi go znać i przestrzegać.

Zasada nr 1: Wzgląd na inne osoby

Każdy narciarz powinien zachować się na stoku w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia ani dla innych i nie wyrządzać im szkód. Liczy się nie tylko zachowanie, ale również jakość i stan sprzętu. W szczególności dotyczy to nowinek technicznych. Ta zasada dotyczy również nowicjuszy, którzy nie do końca potrafią odnaleźć się na trasie oraz rodziców, którzy uczą swoje pociechy stawiać pierwsze kroki na nartach.

W tym miejscu warto przypomnieć również, że największym wrogiem na stoku jest alkohol. Osoby, które zaryzykują jazdę na nartach lub na snowboardzie pod wpływem alkoholu, narażą się na karę grzywny w wysokości do kilku tysięcy złotych. Zapłaci ją narciarz, który będzie miał ponad 0,5 promila we krwi.

Reklama

Zasada nr 2: Panowanie nad prędkością

Każdy narciarz powinien kontrolować sposób jazdy. Trzeba dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu. Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu, zwłaszcza kiedy pogoda nie jest idealna - zdarza się, że na stokach panuje tak gęsta mgła lub zamieć, że widoczność jest minimalna.

Szczególną ostrożność trzeba zachować na zatłoczonych stokach, gdzie obok siebie szusują fani snowboardu, amatorzy narciarstwa i sportów ekstremalnych.

Zasada nr 3: Wybór kierunku jazdy

Na stokach rządzi zasada, że pierwszeństwo przysługuje temu, kto znajduję się "przed lub niżej". Każdy znajdujący się powyżej musi pamiętać, że jego reakcje nie mogą wpłynąć na zachowania tych przed lub poniżej. Innymi słowy narciarz nadjeżdżający z tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie powodować zagrożenia dla ludzi znajdującym się przed nim.

Zasada nr 4: Ostrożność przy wyprzedzaniu

Narciarz może wyprzedzać innego narciarza z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów. Każdy użytkownik powinien mieć tyle samo wolnej przestrzeni.

Zasada nr 5: Przejazd i krzyżowanie torów jazdy

Włączaj się do ruchu z głową. Narciarz wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

Zasada nr 6: Zatrzymanie na trasie

O ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz powinien unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Jeśli narciarz lub snowboardzista przewróci się, musi jak najszybciej opuścić miejsce upadku. Zatrzymywanie się powinno następować na skraju trasy (wyjątkiem są trasy szerokie).

Zasada nr 7: Podchodzenie i schodzenie na nogach

Każdy narciarz lub inny uczestnik stoku, który decyduje się wchodzić lub schodzić pieszo, może poruszać się wyłącznie wzdłuż brzegów trasy zjazdowej, ponieważ z założenia ruch na trasie jest jednokierunkowy i wiedzie w dół. Osoby poruszające się w przeciwnym kierunku, stwarzają ogromne zagrożenie dla zjeżdżających.

Zasada nr 8: Przestrzeganie znaków

Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras. Trasy narciarskie oznaczone są kolorami -  w zależności od stopnia ich trudności. Kolor zielony oznacza, że na tej trasie może jeździć każdy. Są to stoki o bardzo niewielkim nachyleniu, gdzie w praktyce niemożliwe jest rozwinięcie dużej szybkości. Trasy niebieskie są chyba najbardziej popularne, ponieważ mogą na nich jeździć wszyscy narciarze. Kolor czerwony przeznaczony jest dla naprawdę dobrych narciarzy i snowboardzistów. Osoby jeżdżące zaledwie "dobrze", powinny tutaj uważać. Najtrudniejsze trasy mają kolor czarny - to stoki dla prawdziwych zawodowców.

Zasada nr 9: Wypadki

Każdy narciarz ma obowiązek udzielenia pomocy osobie, która doznała obrażeń na stoku. Chodzi o wykonanie podstawowych czynności pierwszej pomocy i zawiadomienie właściwych służb. Należy też natychmiast zaznaczyć i odizolować miejsce wypadku tak, aby nie zagrażało ono innym uczestnikom ruchu.

Zasada nr 10: Obowiązek ujawnienia tożsamości

Jeśli ktoś doznał obrażeń na stoku, każdy narciarz niezależnie od tego, czy był świadkiem, uczestnikiem czy sprawcą zdarzenia, ma obowiązek przedstawienia swojego dokumentu tożsamości oraz podania niezbędnych danych osobowych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy