Chcesz by twoje dziecko lepiej się uczyło? Pograj z nim w piłkę!

Wszystkim rodzicom zależy na tym, żeby ich dzieci przynosiły ze szkoły dobre wyniki, a nauka nie sprawiała im większych kłopotów. Z tego powodu zachęcają je do tego, by jak najwięcej czasu spędzały nad książkami. Okazuje się jednak, że sama nauka to za mało. Ruch to najlepsza metoda stymulacji ważnych ośrodków nerwowych, dzięki której dziecko lepiej i szybciej przyswaja nowe informacje. Dlatego - jeżeli chcesz mu pomóc w nauce - zadbaj o jego aktywność fizyczną. Kto wie, może za jakiś czas hobby przeistoczy się w profesję?

Nie od dziś wiadomo, że regularne uprawianie sportu wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale także umysłową. Im więcej ruchu, tym lepsze efekty w nauce. Związek ten zauważono już dawno - nie bez powodu wychowanie fizyczne zagościło na stałe w planach lekcji dzieci na całym świecie. Jednak nie wszyscy mają świadomość, że uprawianie sportu wywiera bezpośredni wpływ także na umiejętność przyswaja nowych informacji. Z czego to wynika? Jak sport może wpływać na poprawę ocen?

Po pierwsze: Sport poprawia pamięć. W opracowaniach naukowych można przeczytać, że mózg zużywa aż 20 proc. dostarczanego do organizmu tlenu. Tlen trafia do mózgu dzięki krwi, więc im bardziej nasycona tlenem jest krew, tym lepiej dla mózgu. Jak najszybciej podnieść poziom tlenu we krwi? Właśnie poprzez ćwiczenia. To dlatego dzieci, które po szkole mogą się poruszać (np. wybiegać na podwórku) szybciej zapamiętują różne informacje. I co ważne, zapamiętują na dłużej - świeżo nabyta wiedza nie znika zaraz po sprawdzianach czy w trakcie dłuższej przerwy od nauki.

Reklama

Po drugie: Sport poprawia koncentrację. Umiejętności koncentrowania się na wykonywanej czynności ćwiczymy przez całe życie. Dzieci mają z nią szczególny problem. Bardzo łatwo się rozpraszają i tracą uwagę - powodem może być błahostka, chociażby szczekający pies za oknem. Jednak wyzwanie polega na tym, by świadomie zignorować to i wrócić do pierwotnego toku myślenia. Dorosłym nie zawsze się to udaje, co dopiero dzieciom! Jednak sport wspiera rozwój koncentracji - w końcu jest to jeden z elementów treningów Piłka nożna, tenis, lekkoatletyka,- o wynikach osiąganych w większości dyscyplin sportowych w dużym stopniu decyduje skupienie na określonym celu i wykonanie zaplanowanego działania.

Po trzecie: Sport wzmacnia wytrwałość . Każdy z nas choć raz stanął w obliczu sytuacji, gdy mimo największych starań, nie udało się zrealizować zamierzonego celu. Wtedy mamy dwa wyjścia:  zrezygnować  albo podwoić wysiłki.  Sukcesy sportowe opierają się właśnie na uporze i pokonywaniu przeciwności. Dzięki aktywnościom sportowym dzieci stają się bardziej wytrwałe i konsekwentne, a porażki nie zniechęcają; przeciwnie - stają się motywatorem do silniejszego wysiłku.

Pod okiem trenera w dobrych warunkach

Choć swobodne bieganie po podwórku także przynosi korzyści, by zapewnić dziecko odpowiedni rozwój fizyczny, warto zapisać je na profesjonalne  zajęcia sportowe, gdzie będzie mogło rozwijać swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanego trenera oraz w grupie kolegów, którzy podzielają jego pasje.

W Polsce nie brakuje miejsc, w których dzieci i młodzież mogą trenować - takie instytucje są w niemal każdej miejscowości. Poważnym problemem jest jednak ich dofinansowanie. Żeby zapewnić dzieciom odpowiedni poziom zajęć, potrzebne są odpowiednio przystosowane, bezpieczne pomieszczenia, wyposażenie, trenerzy, stroje treningowe. Wielu rodziców nie stać na pokrycie wydatków związanych z ukochaną dyscypliną sportową  ich dziecka. Dlatego powstał program Polskie Nadzieje Olimpijskie (PNO), którego współzałożycielem jest Procter&Gamble, producent takich marek jak Pantene, Ariel, Lenor czy Pampers. Beneficjentami programu są m.in. instytucje, zajmujące się szkoleniem młodych sportowców. Z oferowanego przez program wsparcia finansowego skorzystały już 31 placówki z całego kraju. PNO  wspiera zarówno instytucje szkolące przyszłe nadzieje olimpijskie, jak i te, które promują aktywność sportową wśród dzieci z różnymi stopniami niepełnosprawności.   

Dzięki akcji zorganizowanej przez P&G oraz Tesco każdy może wesprzeć Polskie Nadzieje Olimpijskie i przyczynić się do rozwoju młodych talentów sportowych., Wystarczy, że podczas zakupów w sklepie Tesco wybierzemy z półki dowolny produkt P&G, który i tak zapewne znajduje się na naszej liście zakupów. Dochód z tego zakupu zasili konto programu. Akcja trwa do 24 sierpnia i obejmuje wszystkie sklepy Tesco w Polsce.

Nie tylko dla ocen

Ruch bez wątpienia wpływa na szkolne osiągnięcia dziecka. Pamiętajcie jednak, że dobre oceny to nie wszystko. Wytrwałość, konsekwencja, śmiałe dążenie do celów - dzięki regularnym treningom dziecko może zyskać o wiele więcej, niż kilka piątek w szkolnym dzienniku. Dlatego następnym razem, kiedy będziesz chciała powiedzieć: "idź się pouczyć", zaproponuj: "a może przed nauką pójdziesz pobiegać?" Kto wie, może wkrótce wybrane hobby sportowe przerodzi się w coś więcej niż "piątki" w dzienniczku? A jeśli nie twoje, to może inne dziecko, zaczynające karierę sportową skorzysta z twojej pomocy?

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

1. Pozwól mu samodzielnie wybrać dyscyplinę.

2. Razem oglądajcie Mistrzostwa i Igrzyska Olimpijskie, pokazuj dziecku sportowców, którzy odnoszą sukcesy.

3. Ruszajcie się całą rodziną.

4. Pozwól dziecku na okazywanie emocji: zniechęcania, frustracji. Dzięki temu będzie widziało, że ma w tobie wsparcie.

5. Jeśli widzisz, że treningi nie dają dziecku radości, szczerze z nim porozmawiaj. Być może chciałoby zmienić dyscyplinę lub klub, ale boi ci się o tym powiedzieć?

Twoje dzieciaki są doskonałe? Pochwal się nimi i zgarnij nagrody!





INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy