Pierwsze kroki na snowboardzie

Myśląc o snowboardzie, pomyśl o dobrym instruktorze. Samodzielna nauka jazdy na desce to zły pomysł. Doświadczony trener pokaże ci podstawowe manewry i uchroni przed najczęstszymi błędami. Zanim zapiszesz się na lekcję, przeczytaj nasz poradnik początkującego snowboardzisty.

Myśląc o snowboardzie, pomyśl o dobrym instruktorze. Samodzielna nauka jazdy na desce to zły pomysł. Doświadczony trener pokaże ci podstawowe manewry i uchroni przed najczęstszymi błędami. Zanim zapiszesz się na lekcję, przeczytaj nasz poradnik początkującego snowboardzisty.
/.

Dobry sprzęt

Przygodę z snowboardem zaczynamy od zakupu odpowiedniego sprzętu. Chcąc kupić deskę i buty dobrej jakości, musisz trochę zainwestować. Dlatego, jeśli jeszcze nie wiesz, czy ten sport będzie twoim przeznaczeniem, czy tylko jednosezonową rozrywką - zamiast kupować, skorzystaj z wypożyczalni.

Dla początkujących najlepszym wyborem będzie deska typu "All-Mountain", czyli taka, która przeznaczona jest do różnych stylów jazdy. Najważniejszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest przedział wagowy, dla którego dana deska jest przeznaczona. Takie informacje zawsze znajdują się w opisie deski. Kolejna sprawa to jej długość - powinna kończyć się na wysokości brody. Deska dla początkujących powinna być w miarę miękka - to pozwoli na to, by nieznaczne niedociągnięcia techniczne nie kończyły się natychmiastową reakcję deski.

Reklama

Kolejnym ważnym elementem wyprawki snowboardzisty są buty - muszą być wygodne i idealnie dopasowane do stopy, tak aby podczas zjazdów dobrze trzymały nogę. Buty snowboardowe są nieco wygodniejsze niż narciarskie, ale mimo tego warto poświęcić trochę czasu, by znaleźć odpowiednie.

Kurtka i spodnie do snowboardu, podobnie jak te do jazdy na nartach, powinny być wykonane z wodoodpornej tkaniny, pozwalającej skórze oddychać. Kompletując strój do jeżdżenia, kup szczelne rękawiczki i gogle.

Przygotowanie fizyczne

Kolejna ważna kwestia to odpowiednie przygotowanie fizyczne. Kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu zadbaj o poprawienie swojej kondycji i rozciągnięcie wszystkich mięśni. Jeśli zaczniesz bez wcześniejszego przygotowania, jest duże prawdopodobieństwo, że szybko nabawisz się kontuzji.

Warto też w domu poćwiczyć chodzenie w budach snowboardowych oraz przygotować się na upadek. Tu pomoże wyrobienie sobie odruchu przyciągania głowy do klatki piersiowej przy upadku w tył oraz opierania się na przedramionach, a nie na dłoniach w czasie upadku do przodu.

Odpowiednia postawa

Określ swoją pozycję snowboardową, czyli wybierz stopę, której będziesz używać do manewrów. Jeśli masz problemy z określeniem dominującej nogi, zrób szybki test. Pobiegnij kilka kroków do przodu, a potem zrób jedne krok w tył. Jeśli zatrzymasz się prawą stopą, prawdopodobnie będziesz jeździć na desce z prawą nogą z przodu i lewą z tyłu. Jeśli natomiast będzie to lewa stopa, wybierz odwrotne ułożenie.

Następny krok to obranie prawidłowej pozycji, która zapewni komfort jazdy. Nie spinaj się - twoja pozycja powinna być naturalna, a mięsnie rozluźnione. Ciężar ciała rozłóż równomiernie na obie nogi. Ugnij je lekko w biodrach i w kolanach. Pamiętaj, aby ich nie blokować i nie usztywniać. Musisz mieć możliwość obniżenia i podwyższenia pozycji. Ręce wysuń w przód, skosem w dół, na wysokość bioder. Głowę zawsze trzymaj w kierunku jazdy.

Zasady bezpieczeństwa

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na twardym lub stromym stoku najbezpieczniejsze jest zapinanie deski na siedząco, ponieważ nie wymaga to utrzymania równowagi. Jest to szczególnie ważne w przypadku poczatkujących snowboardzistów, którzy mają z tym zazwyczaj spory problem.

Teraz trzeba wstać - ta umiejętność przyda ci się w całej karierze snowboardowej. Upadki są niestety nieodłączną częścią jazdy na snowboardzie i towarzyszą każdemu, już od pierwszego wpięcia deski. Kontrola upadku i amortyzacja pomagają zmniejszyć liczbę siniaków. Jest kilka sposobów podnoszenie się z ziemi, ale najłatwiejszy z nich to wstawanie z klęku.

Ześlizg prosty jest podstawową formą poruszania się w dół stoku. To dobra i bezpieczna metoda przemieszczania się. Możesz go wykonać na tylnej lub przedniej krawędzi deski, ustawionej w poprzek do linii spadku stoku. Zawsze, niezależnie od tego, czy robisz go przodem, czy tyłem, skieruj deskę prostopadle do linii spadku stoku.


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy