Kabaddi - wszyscy ciągle w ruchu

Któż z nas w dzieciństwie nie bawił się w berka? W niektórych krajach Azji to dyscyplina sportu nazywana kabaddi, do tego stopnia popularna, że włączona do programu prestiżowych igrzysk tego kontynentu.

Tak jak w berku, tak również w kabaddi zawodnicy są ciągle w ruchu, mimo że nie walczą o żadną piłkę, lotkę czy krążek. Ten sport robi furorę np. w niektórych stanach Indii, więc jest szansa, że - podobnie jak krykiet - zostanie wypromowany również w Polsce przez emigrantów z tego kraju.

Od lat głównym założeniem kabaddi (historia sięga czterech tysięcy lat wstecz) jest poprawienie swej kondycji fizycznej. Szerszej publiczności został zaprezentowany jeszcze przed drugą wojną światową, a dokładnie w 1936 roku podczas igrzysk w Berlinie. W obecnych czasach na powrót do rodziny olimpijskiej nie ma szans, ale jak najbardziej na lekcje wychowania fizycznego czy zawodów dzieci i młodzieży.

Reklama

W kabaddi rywalizuje się m.in. w Japonii, Iranie, Pakistanie i Bangladeszu. Nazwa pochodzi od słowa w języku hindi, które oznacza "utrzymać oddech". To szczególnie ważne w tej grze, o czym można przekonać się zapoznając z przepisami. Rywalizują dwie drużyny liczące po siedem osób, a czas ich potyczki wynosi 40 minut (dwie połowy po 20). Boisko to prostokąt o wymiarach 12,5x10 m (mężczyźni) i 11x8 m (kobiety), a główna rozgrywka odbywa się w kole o średnicy 23-24,5 m.

Gra polega na tym, aby zawodnik zespołu atakującego (tzw. sahi) przedostał się do kręgu tworzonego przez rywali. Co chwilę podbiega do nich wykrzykując słowo "kabaddi". Ma 20 sekund na dotknięcie jednego z przeciwników, którego w ten sposób eliminuje. Z kolei ekipa przeciwna musi w tym czasie uniemożliwić mu powrót do własnego zespołu. Drużyny na zmianę wysyłają w "bój" kolejnych sahi. Walkę kontrolują dwaj sędziowie.

W niektórych odmianach kabaddi zawodnikowi nie jest liczony czas 20 sekund, tylko tzw. jeden oddech. Czasem zdarza się, np. w surjeevani kabaddi, że zawodnicy wcześniej wyeliminowani są przywracani do gry, a zwycięzca wyłaniany jest na podstawie zdobytych punktów.

Sport kabaddi jest do tego stopnia popularny w Indiach (w Europie na razie gra się w około dziesięciu krajach), że dość często pojawia się w scenach filmów fabularnych. Reprezentanci tego państwa wśród kobiet i mężczyzn zwyciężają w najważniejszych zawodach na świecie.

W kabaddi mogą grać całe rodziny - pokolenia od dzieci po dziadków. To wspaniała zabawa, idealnie pasująca do "sportu dla każdego".

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy