Nike Hypervenom - nowa broń dla najlepszych napastników świata

Pomarańczowa czaszka i dwa piszczele - ten mały symbol wkrótce dobrze zapamiętają obrońcy grający przeciw Neymarowi, Wayne'owi Rooneyowi, czy Robertowi Lewandowskiemu. Jest to bowiem znak rozpoznawczy nowej broni, którą przygotowano dla najlepszych napastników świata...


Reklama

Nike zaprezentowało najnowszy model butów piłkarskich Nike Hypervenom  - opracowanych we współpracy z  m.in. z Neymarem, Waynem Rooneyem czy Zlatanem Ibrahimovicem. Czołowi piłkarze świata od lat poszukiwali butów piłkarskich, które pomogłyby im wykorzystać każdą lukę w obronie, aby zdobyć przestrzeń i oddać celny strzał, nawet pod presją obrońcy.

Zawodnicy zwracali uwagę na nieustannie rosnące umiejętności przeciwników, w szczególności obrońców, którzy w nowoczesnym futbolu stali się tak samo szybcy, zwinni i wyszkoleni technicznie jak najlepsi napastnicy. Najbardziej konkretnej wskazówki udzielił Neymar.

- Chciałbym móc częściej i szybciej zyskać możliwość wykorzystania luki w obronie i zdobycia miejsca niezbędnego do strzału. Potrzebuję buta, który pomoże mi poprawić zwinność, a przez to mieć więcej miejsca i czasu aby uderzyć na bramkę.

- Informacje, które uzyskaliśmy od Neymara były nieocenione. Dotychczas grał w modelu Mercurial Vapor IX - butach zapewniających odpowiednią prędkość w kluczowych momentach gry.

Nowe Hypervenom zaś zwiększają zwinność piłkarza, dzięki czemu łatwiej mu wypracować przestrzeń niezbędną do oddania celnego strzału. To niewielki, ale niezwykle istotny niuans we współczesnym futbolu - powiedział Phil McCartney, Vice-President w Nike Football Footwear.

But, który odzwierciedla to, jak zmieniła się współczesna piłka

Zespół projektantów, prowadzony przez Denisa Dekovic'a, Design Director  w Nike Football, rozpoczął pracę nad nowym modelem butów od analizy gry formacji ofensywnych.

- Sposób gry nieustanie ewoluuje. Do niedawna głównym atutem strony atakującej była prędkość. Teraz jednak każda drużyna jest świetnie przygotowana fizycznie i potrafi grać w ten sposób. Stworzenie Nike Hypervenom jest odpowiedzią na zmiany zachodzące w futbolu. Każdy piłkarz chce być szybszy. Ale nie chodzi tu o prędkość biegu,  lecz o pracę nóg wtedy, gdy jest w posiadaniu piłki i musi zgubić przeciwnika na małej przestrzeni.

Pragną wykorzystać naturalną zwinność, aby znaleźć wolne miejsce w zatłoczonym polu karnym. Chcą szukać swoich szans tam, gdzie wydaje się to niemożliwe. Pojawia się zatem potrzeba pokonania coraz szybszych i bardziej zwinnych defensorów. Tu z pomocą przychodzą właśnie Nike Hypervenom.

 - Chodzi nam o graczy, którzy potrafią wykazać się sprytem i nieprzewidywalnością - dzięki którym widzowie wstają z miejsc. Kibice, koledzy z drużyny, a przede wszystkim przeciwnicy wiedzą, że tacy zawodnicy stanowią największe zagrożenie. Wyzwaniem stało się więc dla nas zaoferowanie piłkarzom rozwiązania, które spotęguje tego typu zdolności.

Rewolucyjna cholewka NIKESKIN

Zespół projektantów Nike wiedział, że nowa propozycja musi stać się przełomem w sposobie tworzenia obuwia piłkarskiego.

- Nowe buty to zazwyczaj jeszcze lepszy poziom dopasowania, bardziej wydajny materiał cholewki, nowa płytka na podeszwie, czy zmodyfikowana konfiguracja kołków. Hypervenom to zupełnie odmienne rozwiązania w tych obszarach. Po rozmowach z piłkarzami wiedzieliśmy, że jedynym wyjściem jest stworzenie całkowicie nowego produktu - mówi McCartney.

- Cholewkę w butach Nike Hypervenom stworzono w oparciu o nowy system NIKESKIN. Unikalne rozwiązanie charakteryzujące się zastosowaniem miękkiej i elastycznej siateczki pokrytej poliuretanową warstwą. Całość została wykończona w technologii Nike All Conditions Control (ACC), która umożliwia utrzymanie tego samego poziomu kontroli piłki zarówno podczas gry w deszczu jak i na suchej murawie - dodaje Dekovic. Siateczka zapewnia niesamowity komfort i doskonałe czucie piłki.

Zawodnicy sugerowali nam, abyśmy przygotowali but, który gwarantuje odczucia zbliżone do gry boso. Zastosowanie meshu to krok właśnie w tym kierunku. Technologia All Conditions Control sprawia natomiast, że cholewka nieustannie pozostaje sucha, jednocześnie nie ograniczając elastyczności i komfortu, dzięki czemu efektywność gry i zamysł projektu pozostają niezmienne.

Nowe kopyto szewskie i dopracowana do perfekcji podeszwa


Buty Hypervenom stworzono wykorzystując nowy kształt kopyta szewskiego tak, aby usuwając zbędne warstwy materiału zbliżyć stopę do ziemi, a przede wszystkim - do piłki. Kopyto użyte do zaprojektowania buta Hypervenom posiada najbardziej anatomiczny kształt, spośród wszystkich przygotowanych dotychczas przez firmę Nike.

Najważniejszy element nowego projektu jest najprawdopodobniej najbardziej niedocenianą innowacją w futbolu. Nike, współpracując z najlepszymi na świecie ortopedami, stworzyło dwuczęściową podeszwę, która umożliwia podniesienie zwinności zawodnika, niezbędnej do uzyskania przewagi nad ściśle kryjącym obrońcą. Rezultatem jest nacięcie w przedniej części podeszwy, pozwalające na natychmiastowe aktywowanie obszaru pierwszej kości śródstopia - odpowiedzialnego za czas reakcji całej stopy.

Dolną część podeszwy wykonano ze sprężonego nylonu, który zapewnia dużą elastyczność buta. Posiada ona również unikalną płytkę, charakteryzującą się niezwykłą lekkością, a zarazem wytrzymałością. Konfigurację i długość kołków dobrano tak, aby umożliwić ich szybsze zagłębianie i jednoczesne wychodzenie z podłoża. Wszystkie te innowacyjne rozwiązania tworzono z myślą o graczach, którzy zyskają możliwość wykreowania wolnej przestrzeni na boisku, szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

- Buty Hypervenom uwypuklają cechy współczesnego piłkarza, który jest nieprzewidywalny. Jest zwinny, szybki i przede wszystkim potrafi sfinalizować akcję w sposób, o jakim inni by nawet nie pomyśleli - zapewnia McCartney.

Debiut nowych Nike Hypervenom przewidziano na 2 czerwca br. podczas meczu Brazylia-Anglia na legendarnej Maracanie. Zobaczymy je na stopach gwiazd obu drużyn: Neymara
i Wayne'a Rooneya. Poza nimi w butach Nike Hypervenom wystąpią również takie gwiazdy światowego futbolu, jak Zlatan Ibrahimovic, Robert Lewandowski czy Danny Welbeck.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: nike | Hypervenom | piłka nożna | Robert Lewandowski

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje