Zgrany zespół to podstawa

Flyball to niezwykle emocjonująca - zarówno dla startujących zespołów, jak i publiczności - dyscyplina kynologiczna, zwana "psią sztafetą". Jest to jedyny psi sport uprawiany drużynowo.

Jak wygląda "psia sztafeta"? Na dwóch równoległych torach ścigają się dwie drużyny. Każda składa się z minimum 4, a maksimum 6 psów wraz z przewodnikami. W skład zespołu wchodzi również ładowacz, który odpowiedzialny jest za obsługę maszyny do wyrzutu piłek, oraz pomocnik do ich zbierania. Odległość od linii startu do pierwszej przeszkody wynosi około 1,80 m, odległość między przeszkodami około 3 m.

Bez omijania przeszkód

Wysokość przeszkód dla drużyny jest ustalana w oparciu o wzrost najniższego psa danego zespołu. Zostaje on zmierzony w kłębie, a ekipa biegnie z przeszkodami na wysokości 10 cm poniżej tego pomiaru. Wyścig odbywa się na zasadzie sztafety: pies pokonuje cztery płotki, uwalnia piłkę ze specjalnej maszyny naciskając na nią przednimi łapami, następnie aportując ją, wraca przez przeszkody do nawołującego na starcie przewodnika.

Reklama

Na linii mety mija się z kolejnym członkiem własnej ekipy. Zwycięża drużyna, której psy ukończą bieg najszybciej oraz bez błędu, czyli np. bez omijania płotków. Dyscyplina ta wymaga od czworonoga niezwykłej szybkości i dokładności. Pies powinien nie tylko prawidłowo biegać po torze, ale również być zgrany z pozostałymi członkami drużyny, co jest szczególnie ważne przy zmianach na bramkach startowych, gdzie psy mijają się w pełnym pędzie - walka toczy się tu o ułamki sekund.

Cudze chwalicie, swojego nie znacie

W Polsce psia sztafeta rozwija się od około 10 lat. Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski odbyły się w 1998 roku w katowickim Spodku. Od tego czasu, co roku, w marcu, podczas Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych, katowicki oddział Związku Kynologicznego wraz z Tomaszem Pecoldem organizuje zawody flyball.

Do 2004 roku tytuł Mistrza Polski utrzymywała drużyna gospodarzy - The Borders. W 2005 prym wiodła drużyna Lavina z Republiki Czeskiej. W latach 2006-2007 tytuł Mistrza Polski wywalczyła drużyna WOOF z Wrocławia, a tytuł Najszybszej Polskiej Drużyny zdobył Discbusters Unleashed, osiągając nowy rekord naszego kraju: 20,21 sekundy.

Polskie zespoły mają również osiągnięcia na arenie międzynarodowej. W 2005 roku grupa The Borders wywalczyła trzecie miejsce na Mistrzostwach Czech w Brnie. W roku 2007 na Mistrzostwach Europy w Czechach nasz kraj reprezentowała drużyna Discbusters Unleashed, która zdobyła drugie miejsce dywizji II , osiągając czas 19,92 sekundy. Rok później, podczas zawodów Eager's Cup 2008, Discbustersi poprawili swój rekord na 19,02 sekund.

Najpierw skompletujcie drużynę

Najnowszy rekord pochodzi z Mistrzostw Europy (Mlada Boleslav, Czechy) - wynosi 18,52 sek. i również należy do Discbusters Unleashed. Od czego zacząć? Przede wszystkim należy stworzyć drużynę, lub zgłosić się do klubu psich sportów, w którym prowadzone są zajęcia w tej dyscyplinie. Szkolenie jest dość długie - stworzenie zgranego teamu zajmuje około 1,5 roku. Pierwsze kroki szkoleniowe polegają na nauce prawidłowego pokonywania toru - pomocne są siatki ustawiane wzdłuż toru biegu psa, które zapobiegają wybieganiu czworonoga poza tor. Ważna jest również nauka pobierania piłki z maszyny, a dopiero później trening szybkościowy, oraz na samym końcu nauka zmian, tj. mijania się psów na starcie.

Joanna Klecha

Zobacz, na czym polega Flyball:

Dogandsport
Dowiedz się więcej na temat: dyscyplina | sztafeta | maszyny | rekord
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy