Kac - morderca bez serca

Wakacje sprzyjają częstym imprezom, szczególnie tym zakrapianym.Tępy ból głowy czy suchość w ustach to poranna zmora każdego imprezowicza. Co zrobić, by uniknąć przykrych skutków przeholowania z alkoholem?

Wakacje sprzyjają częstym imprezom, szczególnie tym zakrapianym.Tępy ból głowy czy suchość w ustach to poranna zmora każdego imprezowicza. Co zrobić, by uniknąć przykrych skutków przeholowania z alkoholem?

Kac, czyli syndrom dnia następnego, jest zatruciem organizmu alkoholem. Spowodowany przez nadmierne spożycie napojów wyskokowych objawia się złym samopoczuciem, osłabieniem, bezsennością, drżeniem rąk, uczuciem pragnienia, wrażliwością na światło oraz dźwięk, wymiotami, biegunką, bólem głowy, żołądka, stawów czy mięśni. U wielu osób pojawia się też wstręt przed zapachem lub widokiem alkoholu.

Jak balować, żeby potem nie żałować?" src="/createImage?text=Jak%20balowa%C4%87,%20%C5%BCeby%20potem%20nie%20%C5%BCa%C5%82owa%C4%87?">

Najlepszym i najbardziej skutecznym środkiem na kaca jest abstynencja. Jednak nie zawsze chcemy z niej skorzystać, więc warto już w czasie imprezy pomyśleć, o tym jak uniknąć tych przykrych objawów.

Reklama

Przede wszystkim nie wolno pić na pusty żołądek. Spożywanie tłustych potraw podczas imprezy, zmniejsza prawdopodobieństwo, że poranek "po" spędzimy w łóżku lecząc się z kaca. Dobrze jest zainwestować w mięsne zakąski, marynowane grzybki, kwaśne przysmaki i coś na ciepło np. barszcz.

Należy unikać dodatków, takich jak chipsy i orzeszki, które podrażniają żołądek, a także napojów gazowanych, gdyż te przyśpieszają wchłanianie alkoholu.

Nie zaleca się mieszania różnorodnych trunków, są one powodem późniejszych problemów z żołądkiem. Nie warto też łączyć alkoholu z papierosami. Nikotyna podwaja działanie napojów procentowych, przez co przyśpiesza stan upojenia, a dodatkowo zwiększa jego toksyczność.

Po powrocie do domu, przed snem najlepiej wypić nie mniej niż 0.5l niegazowanej wody, żeby uniknąć odwodnienia organizmu. Można zastąpić ją także sokiem pomarańczowym, który uzupełni wytrąconą przez alkohol witaminę C.

Trudny poranek..." src="/createImage?text=Trudny%20poranek...">

Zaraz po przebudzeniu należy wziąć zimny prysznic. Ciepła woda tym razem nie sprzyja, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne osłabiając nas jeszcze bardziej. Trzeba zapewnić organizmowi stałe nawodnienie. Przez cały dzień po imprezie powinno się sączyć wodę. Można napić się także tłustego mleka lub kefiru, który zawiera witaminy potrzebne do regeneracji. Dobry jest również sok pomidorowy, a także sok z kiszonej kapusty. Zamiast kawy lepiej sięgnąć po napój izotoniczny.

Posiłki tego dnia powinny być lekkostrawne. Sałatka owocowa koniecznie z bananem, musli z jogurtem lub jajecznica na maśle to pomysł na apetyczne śniadanie, pomagające wyrównać poziom kwasu solnego i cukru. Jeśli karuzela w żołądku uniemożliwia jedzenie, należy sięgnąć po krakersy lub sucharki. Kilka kostek gorzkiej czekolady, wzbogaci organizm w wytrącony przez procenty magnez i zahamuje skurcze mięśni.

Gdy ból głowy nie daje o sobie zapomnieć, zażycie aspiryny albo ibuprofenu zablokuje produkcję substancji, które go powodują. Na problemy żołądkowe i niestrawność można wziąć ranigast. Nie wolno mieszać alkoholu ze środkami zawierającymi paracetamol! Po połknięciu tabletki, zimny okład na czole podwoi przyjemny efekt.

Domowe sposoby" src="/createImage?text=Domowe%20sposoby">

Istnieją jeszcze sprawdzone babcine przepisy na "mikstury" pozwalające dojść do siebie w kilka minut:

-Solanka, czyli woda z dużą ilością soli, wbrew pozorom przeciwdziała wymiotom.

-Sodówka - woda z sodą oczyszczoną i sokiem z cytryny, całość powinna się mocno pienić, by zadziałać.

-Miks pomidorowo-bananowy, 2 banany zmiksowane z 2 szklankami soku pomidorowego, doprawione sokiem z cytryny i łyżką posiekanej natki pietruszki.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy