Uwaga! Papierosy uszkadzają mózg

Istnieje bezpośredni związek między paleniem a uszkodzeniem mózgu. Potwierdzili to Debapriya Ghosh i Anirban Basu z National Brain Research Centre w Indiach.

Indyjscy naukowcy odkryli, że występujący w tytoniu związek skłania charakterystyczne dla ośrodkowego układu nerwowego makrofagi - mikroglej - do atakowania zdrowych komórek.

Feralnym związkiem jest 4-(metylonitrozoamino)-1-(3-pirydylo)-1-butanon - w skrócie NNK. Uważa się go za prokarcynogen, czyli substancję, która staje się rakotwórcza po przekształceniu w ramach procesów metabolicznych. NNK to nitrozamina, aktywowana przez enzym cytochrom P450 2A6.

(Nie)właściwy cel

W normalnych okolicznościach mikroglej działa jak zespół niszczycieli, które eliminują uszkodzone lub chore komórki. Gdy pojawia się NNK, zaczyna je prowokować do atakowania raczej zdrowych neuronów, a nie tych, które, jak się wydaje, powinny stanowić właściwy cel.

Reklama

Bierne - bez wyjątku

Studium wykazało, że NNK występuje we wszystkich postaciach tytoniu, może się więc dostawać do organizmu także podczas żucia. Co więcej, bierne palenie nie stanowi tu wyjątku i także prowadzi do opisywanej choroby neurozapalnej. Palisz? Rzuć więc czym prędzej.

Anna Błońska

Kopalnia Wiedzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy