Więcej RAM-u w twojej głowie

Lepsza pamięć operacyjna przekłada się na wyższe zarobki, powodzenie u kobiet, energię, zdrowie i dłuższe życie. Oto, jak zadbać o swoje szare komórki.

Wygląda na to, że wbrew wszystkim straszącym nas ekologom i innym panikarzom będziemy żyć coraz dłużej. Dlatego już teraz warto się postarać, żeby to długie życie było również życiem wysokiej jakości, czyli intensywnym, twórczym, satysfakcjonującym. A kluczem do tego jest wysoka jakość naszego mózgu. Jak wynika z badań naukowców, to, co robisz, mając lat dwadzieścia kilka, będzie procentować całe życie. "Połączenie zdrowej diety i stylu życia może zmniejszyć ryzyko degeneracji mózgu nawet o 30 proc. " - mówi profesor Clive Ballard, dyrektor Alzheimer's Society.

Reklama

W zdrowym ciele zdrowy mózg

Jako MH z prawdziwą przyjemnością informujemy, że w ludowych mądrościach typu: "Duże mięśnie, mały mózg" nie ma ani krztyny prawdy. Według naukowców z Washington University regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko demencji o 40 proc. Aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie umysłu, ponieważ zwiększa ilość naczyń krwionośnych w mózgu. W zeszłym roku na Uniwersytecie Północnej Karoliny zakończono wieloletnie badania, które wykazały, że starsi ludzie, którzy trenowali tylko 3 godziny tygodniowo przez 10 lat, mieli o wiele więcej naczyń krwionośnych w mózgu niż ich leniwi rówieśnicy. A, jak wiadomo, większa ilość naczyń to lepiej odżywiony i dotleniony mózg.

Jak?

Aby wpompować więcej krwi do szarych komórek, stosuj naprzemienne cykle w swoim treningu kardio - najpierw sprint przez 30 sekund, a potem bieg w wolniejszym tempie przez 90 s. Powtórz co najmniej sześć razy. Jak wynika z badań naukowców z University College w Londynie, ćwiczenia o średniej intensywności obniżają poziom czynnika martwicy nowotworów alfa (TNF-a), który działa jak wyzwalacz choroby Alzheimera.

Daj mózgowi zajęcie, niech się uczy

Rutyna otępia. Chcesz mieć umysł w najwyższej formie? Nie pozwól mu się nudzić. Jeżeli rozwiązywanie sudoku wydaje Ci się stratą czasu, zajmij się czymś, co przynosi wymierną korzyść. Na przykład naucz się nowego języka. W 2007 roku przeprowadzono badania na York University w Toronto, z których wynika, że znajomość dwóch języków o kilka lat przedłuża młodzieńczą sprawność mózgu w starszym wieku. "Nauka drugiego języka w widoczny sposób zwiększa gęstość komórek nerwowych w obszarach odpowiedzialnych za uwagę i pamięć" - mówi jedna z autorek badania, dr Ellen Bialystok.

Jak?

Zamiast nudzić się albo jeszcze gorzej - bezsilnie wkurzać, stojąc w korku ulicznym w drodze do pracy, słuchaj MP3 z nagranymi lekcjami języka obcego. Po trzech miesiącach dogadasz się z obcokrajowcem, a po 10 miesiącach zdasz ustny test z języka, bo według specjalistów do przejścia np. Key English Test (KET) potrzeba 180-200 godzin nauki.

Nakarm mózg indyjską potrawą

Nie wiem, jak Ty, ale Twoje szare komórki z pewnością najwyżej cenią sobie kuchnię hinduską. Kurkumina, pomarańczowy barwnik i składnik przyprawy curry, który nadaje jej ten charakterystyczny aromat, stanowi coś w rodzaju SPA dla mózgu. Naukowcy z Biomolecular Research Institute w Kalifornii odkryli, że kurkumina, wraz z witaminą D, stymuluje system odpornościowy, dzięki któremu z mózgu usuwany jest beta-amyloid. To białko tworzy złogi w tkance mózgowej, co jest główną przyczyną choroby Alzheimera.

Jak?

W specjalnym wydaniu Men's Health COACH Dieta dla aktywnych na str. 62 znajdziesz doskonały przepis na curry z indyka i warzyw. Pamiętaj, że najlepsze (i najskuteczniejsze) curry znajdziesz w postaci pasty w sklepach ze zdrową żywnością. Aktywność przeciwutleniająca kurkuminy zwiększa się ponad 1000-krotnie w połączeniu z pieprzem.

Odrobina siłki dla mózgu - codziennie

Z mózgiem jest jak z mięśniami - nie trenujesz go, zostaniesz umysłowym wymoczkiem, który zasapie, się obliczając odsetki od kredytu. Naukowcy z Duke University w Północnej Karolinie proponują zestaw ćwiczeń zwany "neurobic", który zrobi dla Twojego mózgu to, co ćwiczenia aerobowe dla serca. Idea jest następująca - staraj się jak najczęściej zaskakiwać swoje szare komórki nietypowymi działaniami. To spowoduje wytworzenie nowych połączeń w Twoim starym procesorze wewnątrz czaszki.

Jak?

Spróbuj ubierać się z zamkniętymi oczami albo jeść za pomocą lewej ręki (leworęczni - prawej). "Przez odpowiednie ćwiczenia możesz podarować swojemu mózgowi nawet 10 dodatkowych lat pełnej sprawności" - mówi prof. Murali Doraiswamy z Duke University. Polecamy książkę "Neurobik - zadbaj o kondycję mózgu" autorstwa Manninga Rubin i Masakazu Katsury (wyd. Klub Dla Ciebie). Jest tam znacznie więcej zaskakujących i zabawnych ćwiczeń, które możesz wykonywać wszędzie.

Im lepiej śpisz, tym szybciej myślisz

Zdrowy sen zapobiega odkładaniu się w mózgu toksyn, które przyspieszają rozwój demencji. Badania przeprowadzone na Washington University dowodzą, że myszy, którym ograniczono sen do 4 h na dobę, miały w mózgu o 25 proc. więcej toksycznych białek.

Jak?

Staraj się kłaść do łóżka o tej samej porze. Specjaliści od spania z Kansas State University przekonują, że najważniejsza dla dobrego wypoczynku jest regularność. Zamiast w nocy gapić się w ekran, oglądając kolejną powtórkę znanego Ci programu, lepiej wyprowadź psa, weź prysznic, napij się mleka i idź spać.

Powiększ swoje umysłowe rezerwy

Tworzenie kopii zapasowej swojego twardego dysku na długie lata odsunie widmo demencji. Studia, a w przypadku absolwentów kolejne kursy czy studia podyplomowe utworzą w Twoim

mózgu rezerwę, która przyda Ci się wtedy, gdy wiek dobierze Ci się do szarych komórek. Będziesz miał wystarczającą liczbę połączeń, żeby przez długie lata zachować żywotność umysłu. Badania przeprowadzone przez Washington University School of Medicine pozwoliły stwierdzić, że każdy dodatkowy rok edukacji zmniejsza ryzyko otępienia starczego o 13-18 proc. Nie musi to być koniecznie paleontologia czy stosunki międzynarodowe - liczy się każdy kurs, na którym uczysz się nowych umiejętności.

Jacek Szumski

Men's Health
Dowiedz się więcej na temat: komórki | Mózg | zarobki | ćwiczenia fizyczne | ćwiczenia | sen | pamięć | MP3 | bezsenność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy