W Kamieniu Pomorskim odnaleziono wyjątkowy w skali europejskiej artefakt

W okolicach Kamienia Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim jeden z pasjonatów historii odkrył niezwykły artefakt. Datowany jest on na późne średniowiecze i przedstawia tajemniczą antropomorficzną postać.

Jak podaje Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, w okolicach Kamienia Pomorskiego odkryto tajemniczą późnośredniowieczną szlufkę - była ona przeznaczona do zawieszania kluczy lub/i do zawieszenia sakiewki z pieniędzmi.

Jak się okazuje, artefakt jest wyjątkowy w skali europejskiej. Na Starym Kontynencie szlufek tego typu odnaleziono do tej pory zaledwie 15 egzemplarzy. Niezwykłą rzecz odkopał członek Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków im. św. Korduli. Związek zrzesza pasjonatów historii, którzy badają okoliczne obszary za pomocą detektorów metali, prowadząc legalne poszukiwania.

Reklama

Rzadki artefakt został odnaleziony w Polsce

Szlufka ma 56 mm wysokości i przedstawia antropomorficzną postać z widocznymi na tułowiu poziomymi i ukośnymi cięciami. Jak mówi archeolog Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej: - W Europie odkryto tylko 15 podobnych szlufek - 1 na Węgrzech, 1 w Austrii i 12 w Niemczech -. Dodał również, że znalezisko jest "niezwykłe".

Jak podają naukowcy, artefakty tego typu były wytwarzane zazwyczaj przez bawarskich rzemieślników, szczególnie tych z Norymbergi w XIV wieku - wówczas miasto to było produkcyjnym centrum, gdzie odlewano różnego rodzaju elementy z brązu.

- Frontalny panel ma formę antropomorficzną. Głowa postaci jest schematycznie zaznaczona. Ręce oparte są na biodrach. Odstając od biodra, tworzą łuk z otworami o średnicy 4 mm. Na torsie i biodrach widoczne są ukośne i poziome nacięcia - tworzące schematycznie strój typowy dla epoki późnego gotyku. Poniżej stroju znajduje się pionowy otwór o długości 13 mm, a bezpośrednio pod nim otwór prawdopodobnie przeznaczony do zawieszania kluczy lub sakiewki (otwór o średnicy 4 mm) - dodał Kurka.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej podaje, że: "W literaturze niemieckiej zabytki tego typu noszą nazwę anthropomorphe Gürtelhaken, Figürliche Schlüsselhalter, Schlüsserhaken". Jak stwierdził Kurka: - W zbiorach naszej instytucji znajdują się już dwie późnośredniowieczne szlufki, które odkryto w 2017 i 2018 roku. Pierwsza, odkryta w okolicach Trzebiatowa, a druga odkryta na polu pod Skarychowem (gm. Kamień Pomorski).

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: historia | Archeologia | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy