Na dachu terminalu włoskiego lotniska założą winnicę i będą produkować wino

Nowa inwestycja zamieni włoskie lotnisko w centrum komunikacyjne. Na dachu terminalu lotniczego założona zostanie winnica, z której owoce posłużą do produkcji wina. Miejsce na nie także zostało przewidziane.

Zielone dachy już na dobre wkroczyły do miejskiego krajobrazu i coraz bardziej się upowszechniają. Niektórzy wybierają niską roślinność, inni tworzą ogrody dla lokalnej społeczności, po których można spacerować. Na nowym terminalu lotniska we włoskiej Florencji biuro Rafael Viñoly Architects zaprojektowało pełnoprawną winnicę.

Włoskie wino z zielonego dachu włoskiego lotniska

Aeroporto Amerigo Vespucci będzie miało powierzchnię 50 tys. mkw. i ma obsługiwać ponad 5,9 mln międzynarodowych pasażerów rocznie. Winnica zaplanowana na dachu terminala będzie miała powierzchnię 19 akrów (ok. 7,7 ha) w 36 rzędach. Architekci planują, że uprawą zajmie się wiodący winiarz w regionie, a otrzymane wino będzie przechowywane w piwnicach pod terminalem.

Reklama

Choć brzmi pięknie i sielsko to utrzymanie całej konstrukcji będzie niemałym wyczynem. Podczas projektu inżynierowie będą musieli wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników, jak np. ciężar i jego rozkład, nawodnienie i drenaż, czy obciążenie wiatrem.

Nie tylko winnica. Lotnisko czekają duże zmiany

Oprócz efektownie wyglądającej winnicy projekt obejmuje również wydłużenie i zmianę orientacji istniejącego pasa startowego. Zostanie obrócony o 90 stopni, co pozwoli na oddalenie trasy samolotów od pobliskich wzgórz, które ograniczają możliwość manewrowania nowoczesnymi samolotami.

Duże zmiany czekają również podróżnych. Sercem nowego terminala będzie przestronne wnętrze nawiązujące do wyglądu toskańskiego rynku. Ma być otwartą, tętniącą życiem przestrzenią, z której będą mogli skorzystać nie tylko podróżni, ale też okoliczni mieszkańcy.

Wokół portu lotniczego powstanie siedem nowych parków, domy studenckie, powierzchnie handlowe, a sama okolica będzie lepiej skomunikowana. Nowy projekt zamieni lotnisko w węzeł komunikacyjny. Lotnisko z centrum miasta połączy system kolei miejskiej.

Rafael Viñoly Architects zapewniają, że lotnisko otrzyma certyfikat zielonego budynku LEED Platinum, choć na razie nie podano żadnych szczegółów dotyczących zrównoważonego rozwoju. W projekcie widać jedynie wykorzystanie dużego zielonego dachu i skupienie się na maksymalizacji dostępu do światła dziennego poprzez wykorzystanie dużych przeszklonych powierzchni oraz świetlików.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Architektura | lotnisko | Florencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy