Depresję i myśli samobójcze widać we krwi. Pięć czynników

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (UC) w San Diego odkryli biomarkery powiązane z dysfunkcją mitochondriów, która zakłóca sposób, w jaki komórki "rozmawiają" ze sobą i może być przyczyną myśli samobójczych.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (UC) w San Diego odkryli biomarkery powiązane z dysfunkcją mitochondriów, która zakłóca sposób, w jaki komórki "rozmawiają" ze sobą i może być przyczyną myśli samobójczych.
Depresja i myśli samobójcze widoczne są w krwi. Naukowcy znaleźli biomarkery /123RF/PICSEL

Amerykańscy naukowcy dokonali odkrycia, które może mieć znaczący wpływ na medycynę spersonalizowaną, a mianowicie zidentyfikowali związki we krwi powiązane z myślami samobójczymi. I chociaż samobójstwo jest złożonym zjawiskiem i obejmuje wiele czynników, takich jak trauma i stres, możliwość zidentyfikowania osób najbardziej zagrożonych może okazać się kluczowym narzędziem diagnostycznym.

Ważne markery z krwi

Nowe badanie jest pokłosiem odkrycia z początku roku, kiedy to udało się zidentyfikować molekularne powiązania z myślami samobójczymi, co wykazało, że niektóre osoby cierpiące na depresję mogą być bardziej zagrożone (badania nad markerami krwi w tym kierunku trwają już od 2019 roku). W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali zaś krew 99 dorosłych osób, w przypadku których tradycyjne metody leczenia nie pomogły, a także 99 "zdrowych" uczestników, którzy nie cierpieli na choroby psychiczne. 

Reklama

Chociaż we krwi kohorty fokusowej wykryto setki różnych substancji biochemicznych, zidentyfikowano pięć konkretnych jako kluczowe czynniki wywołujących kryzysy psychiczne. Zidentyfikowane procesy metabolomiczne, które przyczyniają się do załamania komunikacji międzykomórkowej, pochodzą z mitochondriów.

Te, zwane elektrowniami komórkowymi, ułatwiają produkcję energii ATP, która jest niezbędna do zasilania organizmu. Wydaje się, że pięć substancji biochemicznych, które występowały regularnie u mężczyzn i kobiet, zmienia ten proces w kohorcie osób cierpiących na depresję.

Co ciekawe, niektóre spośród zidentyfikowanych metabolitów występują obecnie w popularnych suplementach, takich jak kwas foliowy i karnityna, co otworzyło badaczom nowy kierunek badań. Naukowcy mają też nadzieję, że odkrycia mogą doprowadzić do bardziej spersonalizowanego leczenia zdrowia psychicznego i stać się celem leków, które mogą pomóc tym pacjentom, którzy nie zareagowali na obecną opiekę kliniczną.

Co zrobić, gdy masz kryzys?

W razie potrzeby skorzystaj z ważnych całodobowych telefonów dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży: 

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym - bezpłatny numer: 800 70 22 22 lub porozmawiaj na czacie internetowym na stronie www.centrumwsparcia.pl

  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - bezpłatny numer: 800 12 12 12 lub porozmawiaj na czacie internetowym na stronie czat.brpd.gov.pl
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: depresja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy