Grupy bojowe NATO na flance wschodniej w pełni gotowe. "Historyczne osiągnięcie"

Wojska NATO w krajach Bałtyckich osiągnęły gotowość bojową /6 BPD /INTERIA.PL/materiały prasowe

​Grupy bojowe NATO w Polsce i państwach bałtyckich są już w pełni operacyjne - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. sekretarz generalny NATO ocenił, że jest to "historyczne osiągnięcie".

Reklama

- Kilka dni temu miało miejsce historyczne osiągnięcie. Wielonarodowe grupy bojowe NATO w państwach bałtyckich i Polsce osiągnęły pełną gotowość operacyjną. To demonstracja tego, że sojusznicy są zjednoczeni w obliczu wszelkiej możliwej agresji - oświadczył Stoltenberg. 

Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu odwiedził Łotwę i Litwę.

Reklama

- Widziałem kanadyjskie wojsko, które po raz pierwszy od dekad dowodziło oddziałami w Europie i obserwowałem dwie z tych grup bojowych, które po raz pierwszy ćwiczyły ze sobą. To prawdziwa solidarność transatlantycka w akcji - wskazał sekretarz generalny NATO. 

- Europejskie kraje NATO oraz Kanada zwiększą w 2017 roku wydatki na obronność łącznie o 4,3 proc. - zapoweidział Stoltenberg.

- Aby nasze narody były bezpieczne, musimy dalej pracować w celu zwiększenia wydatków na obronę i budowania sprawiedliwego podziału obciążeń w naszym Sojuszu - oświadczył szef NATO.

W czwartek ministrowie obrony NATO mają dyskutować w Brukseli nad zwiększeniem wydatków na obronność. Prezydent USA Donald Trump wskazywał, że część państw Sojuszu Północnoatlantyckiego nie przeznacza wystarczających nakładów na ten cel. 

Stoltenberg podkreślił, że po latach spadku wydatków na obronność w Europie i Kanadzie, w roku 2015 pojawił się ich wzrost, było to kontynuowane w 2016 roku, a w tym roku prognozowany jest jeszcze większy wzrost wydatków na ten cel - o 4,3 proc.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje