Paintball dla początkujących

Paintball ma coraz więcej zwolenników. Świadczą o tym powstające, jak grzyby po deszczu, kluby paintballowe i pola komercyjne, na których można "pobawić się w strzelanie".

Ta niekonwencjonalna rozrywka wymusza ruch na świeżym powietrzu, umożliwia zrzucenie kilku kilogramów, rozwija zmysły oraz kondycję fizyczną. W trakcie gry zawodnicy próbują wyeliminować graczy z drużyny przeciwnej strzelając do nich z markerów, których amunicję stanowią żelatynowe kulki wypełnione kolorowym barwnikiem spożywczym.

Historia

Gra powstała w 1981 roku. Trzej Amerykanie: Charles Gaines, Hayes Noel i Gurnsey, przeglądając katalog ze sprzętem rolniczym, wpadli na pomysł wykorzystania do zabawy pistoletów do znakowania bydła. Z biegiem lat ta zabawa amerykańskich farmerów stała się bardzo popularna na całym świecie - ujednolicono broń i wprowadzono zasady bezpieczeństwa, powstał cały przemysł produkujący sprzęt i akcesoria. Każdego roku na całym świecie odbywa się wiele imprez i profesjonalnie organizowanych zawodów. Do Polski gra "przywędrowała" na początku lat 90.

Reklama

Strategie

Gra paintballowa polega najczęściej na rywalizacji dwóch drużyn. Rozpoczynają one grę na swoich stanowiskach flagowych, celem jest zdobycie flagi drużyny przeciwnej, oraz powrót z nią do swojego stanowiska, co oznacza zwycięstwo. To jednak najprostszy z możliwych scenariuszy, których jest wiele.

Właściwie każda walka może, a nawet powinna, przebiegać według innego planu. Są gry, w których zawodnicy mają ograniczoną liczbę kulek. Do nich zalicza się tzw. blackjack. W niej każdy z zawodników ma do dyspozycji 21 nabojów. Tylko od niego i strategii drużyny zależy, jak zostaną wykorzystane.

W innych ograniczony jest teren walki, np. w eksterminacji, w której walczy kilka drużyn na tzw. "wybicie". Gra polega na zdobywaniu punktów. Punkty przyznaje się za wyeliminowanie zawodników z drużyn przeciwnych. Ograniczony jest również czas walki (30 - 45 min.).

Ciekawym scenariuszem jest też Polowanie na Czerwony Październik. W grze biorą udział: zając i myśliwi. Zajączek dostaje zwykle półautomat (rodzaj markera) z nieograniczoną ilością kulek i tarczę. Reszta graczy - myśliwych - ma limit 20 strzałów. Ofiara wygrywa wtedy, gdy przeżyje, natomiast myśliwi, gdy uda im się zabić "zwierzynę".

Bawić można się więc na różne sposoby, w zależności od tego ilu jest chętnych i jakimi środkami - również finansowymi - dysponujemy.

Wypożyczanie sprzętu

Jeśli nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy, aby skompletować cały potrzebny sprzęt paintballowy, to nie musimy się martwić. Większość klubów i pól wypożycza sprzęt potrzebny do zabawy. Ceny uzależnione są od miejsca strzelaniny, dostępnego sprzętu i atrakcji dodatkowych. Na cenę ma wpływ także wielkość grupy, którą uda nam się skompletować. Czym grupa jest większa, tym mniej zapłaci każdy z uczestników zabawy.

Bezpieczeństwo

Wbrew pozorom okazuje się, że paintball - czego dowodzą statystyki medyczne i ubezpieczeniowe - jest dyscypliną bezpieczniejszą od kręgli. Dzieje się tak dzięki temu, iż gracze muszą mieć na sobie właściwy sprzęt zabezpieczający, muszą również stosować się do obowiązujących reguł lub regulaminów. Nie oznacza to, że nie zdarzają się wypadki. Jednak zwykle największe obrażenia, to porządny siniak.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zabawy | sprzęt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy