Polska ogłosiła przetarg na dane wywiadowcze

Polska nie posiada własnego satelity wywiadowczego. Dane musi kupować na wolym rynku /©123RF/PICSEL

Polska kupuje dane wywiadowcze. 2 Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie ogłosiła przetarg na dostarczenie zdjęć satelitarnych.

Reklama

2 Regionalna Baza Logistyczna opublikowała informację, że planuje zakupić za 208 000 zł pięćdziesiąt kompletów danych z systemów satelitarnych. Wojsko zamawia dość szczegółowe zdjęcia: rozdzielczość terenowa kanału panchromatycznego PAN (czarno-biały) ma być nie gorsza niż 0,5 m, a czterech kanałów wielospektralnych R G B+NIR (czerwony, zielony, niebieski oraz podczerwony) z dokładnością nie mniejszą niż 2 m.

Dopuszczalne zachmurzenie na zdjęciu może wynieść maksymalnie 10-15 procent, w przypadku, gdy będzie większe operator ma zapewnić jak najszybszy powrót satelity nad obszar objęty rozpoznaniem.

Reklama

Zamówienie przewiduje, że informacje mają być zabezpieczone przed dostaniem się w niepowołane ręce, a czas dostarczenia informacji archiwalnej nie powinien być dłuższy, niż 6 godzin.

"Zapad 17"

Terminy wykonania zamówienia sugerują, że wojsko planuje dokładnie przyjrzeć się wspólnym rosyjsko-białoruskim ćwiczeniom "Zapad 17", których aktywna faza ma trwać od 14 do 21 września.

Ćwiczenia są organizowane na wielką skalę, a analitycy przypuszczają, że może wziąć w nich udział nawet 90 tysięcy żołnierzy. Według doniesień, podczas manewrów wojsko ma ćwiczyć inwazję na kraje NATO. W poprzednich latach ćwiczono m.in. desant na "polskie plaże" i bombardowanie celów na terenie Polski i Krajów Bałtyckich.

Jak podawał PAP ukraiński minister obrony Stepan Połtorak, również jest zaniepokojony skalą ćwiczeń. Uważa, że te manewry "mogą być wykorzystane dla rozpoczęcia agresji nie tylko przeciwko Ukrainie, ale przeciwko każdemu innemu państwu Europy, które posiada wspólną granicę z Rosją".

Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad odbywają się co dwa lata, na przemian na terytorium jednego z tych dwóch państw. W tym roku Polska postanowiła bliżej się im przyjrzeć, jednak ze względu na krótki termin składania ofert może się okazać, że do rozpoczęcia ćwiczeń przetarg na dostarczenie danych wywiadowczych nie zostanie zakończony.

Aktualnie Polska nie posiada własnego satelity obserwacji ziemi. Wojsko może jedynie korzystać z danych włoskiego satelity. Ten jednak jeszcze nie uzyskał gotowości operacyjnej. Z tego względu Siły Zbrojne RP są zmuszone do zakupu danych wywiadowczych na wolnym rynku.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje