Polska wzmacnia swoje siły powietrzne. Wyposażamy się w coraz większą liczbę śmigłowców

Jak poinformował szef MON Mariusz Błaszczak coraz więcej śmigłowców z rodziny AW zostaje włączonych do sił powietrznych naszego kraju. Pierwsze śmigłowce AW149 właśnie trafiły do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Polska systematycznie zaopatruje swoje wojsko zarówno w nowe maszyny lądowe, jak i powietrzne. Jak przekazał, poprzez platformę X (dawniej Twitter), Mariusz Błaszczak, szef MON: "Coraz więcej śmigłowców z rodziny AW trafia do Wojska Polskiego. W 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej są już pierwsze AW149, a w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej RP pierwszy AW101. Już niedługo będziemy także gotowi do podpisania kontraktu na zakup 96 śmigłowców Apache".

Śmigłowiec AW149 jest wielozadaniową maszyną stworzoną przez przedsiębiorstwo Leonardo. Jednostki te wykorzystywane są w misjach transportowych, bezpośredniego wsparcia lotniczego, ratownictwa bojowego i morskiego. Mogą również służyć jako stanowiska dowodzenia.

Reklama

Szef MON w połowie listopada tego roku ujawnił, że nasz kraj zamierza kupić 96 sztuk najbardziej zaawansowanych śmigłowców bojowych na świecie, jakimi są wspomniane już śmigłowce Apache. Dodał również, że USA udostępni nam osiem egzemplarzy Apache do czasu docelowych dostaw.

- Niedawno podpisaliśmy umowę offsetową zakładającą ustanowienie zaplecza serwisowego dla kluczowych elementów śmigłowca w Polsce - stwierdził w listopadzie Mariusz Błaszczak.

Wyjątkowe śmigłowce Apache

Śmigłowce AH-64E Apache są podstawowymi śmigłowcami uderzeniowymi w amerykańskiej armii. Maszyny produkowane są przez Boeinga, zaś sama konstrukcja jest rozwijana od około 40 lat. Trzeba wspomnieć, że swoimi umiejętnościami odznaczyły się w 1991 roku podczas wojny w Zatoce Perskiej, czy też podczas operacji "Just Cause" w Panamie.

Maszyny przeznaczone są do niszczenia wszelkiej broni pancernej i wspierania oddziałów lądowych. Napędzane są przez dwa silniki turbowałowe o mocy 1265 kW. Średnica wirnika wynosi ponad 14,6 m, zaś masa całkowita to ponad 5100 kg. Śmigłowiec może osiągnąć prędkość maksymalną prawie 300 km/h, z kolei prędkość wznoszenia wynosi około 12,7 m/s. Jednostki potrafią wznieść się na wysokość aż 6100 m i mogą pokonać ponad 480 km przy pełnym zbiorniku paliwa.

W standardowym uzbrojeniu znajduje się automatyczne działko M230 30 mm oraz rakiety Hellfire/Helfire II, Hydra 70, czy AIM-92 Stinger. Ponadto maszyny wyposażone są w nowoczesne systemy zakłócania radaru, czy układy wabików cieplnych, które chronią śmigłowiec przed wrogimi rakietami przeciwlotniczymi. 

Warto również zwrócić uwagę na zamontowanie komputerów do nawigacji w trudnym terenie oraz wykorzystywanie sygnałów GPS, które pozwalają jednostce na "przekradanie" się wąskimi dolinami i wyszukiwanie ukrytych celów. Śmigłowce tego typu znajdują się na wyposażeniu m.in. armii USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanu, Korei Południowej, Japonii, Izraela, czy Arabii Saudyjskiej.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Polska | wojsko | śmigłowce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy