Orzechy na straży zdrowia psychicznego. Wystarczy kilka dziennie

Naukowcy sugerują, że przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości orzechów mogą mieć działanie ochronne dla zdrowia psychicznego - ich zdaniem wystarczy garść dziennie, żeby obniżyć ryzyko depresji o 17 proc.

Naukowcy sugerują, że przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości orzechów mogą mieć działanie ochronne dla zdrowia psychicznego - ich zdaniem wystarczy garść dziennie, żeby obniżyć ryzyko depresji o 17 proc.
Garść orzechów codziennie i ryzyko depresji znacznie spada /123RF/PICSEL

Jak możemy przeczytać w badaniu opublikowanym w magazynie naukowym Clinical Nutrition, dane z brytyjskiego Biobanku, czyli internetowej bazy danych dokumentacji medycznej i dotyczącej stylu życia około 500 tys. Brytyjczyków, sugerują, że osoby dorosłe w średnim i starszym wieku, które spożywały codziennie 30 g orzechów, w tym orzechów włoskich, migdałów, orzechów brazylijskich, orzechów nerkowca, orzechów laskowych i pistacji, rzadziej zgłaszały przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych lub depresję.

Orzechy dobre dla zdrowia psychicznego

Chociaż odkrycie nie wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje, naukowcy spekulują, że właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające orzechów mogą mieć działanie ochronne. Zespół Health and Social Research Centre na Uniwersytecie Castilla-La Mancha w Hiszpanii stwierdził, że orzechy zawierają składniki odżywcze, w postaci substancji bioaktywnych, jak fenole lub fitosterole, niezbędne mikroelementy, błonnik, wysokiej jakości białko, jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy, które mogą odgrywać korzystną rolę w zdrowiu psychicznym

Reklama

Naukowcy opierają swoje hipotezy na danych ponad 13 tys. osób w wieku od 37 do 73 lat z lat 2007-2020, które nie zgłaszały depresji na początku badania. Do oceny spożycia orzechów wykorzystano kwestionariusze, a w trakcie badania rejestrowano diagnozy depresji lub stosowania leków przeciwdepresyjnych zgłaszane przez lekarza.

Po ponad pięciu latach obserwacji zarejestrowano ponad 1100 (8,3 proc.) przypadków depresji, ale wyniki ujawniły również, że osoby, które spożywały orzechy (od niskiego do umiarkowanego spożycia, definiowanego jako jedna porcja 30 g dziennie) wykazywały o 17 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na depresję w porównaniu z osobami, które nie jadły orzechów. Naukowcy stwierdzili, że odkrycie to było niezależne od innych czynników, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne, takich jak styl życia, stan zdrowia i wskaźnik masy ciała.

I podobnego zdania są komentatorzy, jak choćby Jenna Macciochi z University of Sussex, która sugeruje, że nowe badanie dołącza do stale rosnącego grona analiz z zakresu psychologii żywienia, pokazujących, że dieta jest czynnikiem wpływającym na zaburzenia nastroju.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: depresja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy