Serduszko puka w rytmie... przestępstwa. To zdradza o tobie tętno

Badania naukowe ujawniły ciekawy związek między tym, jakie dana osoba ma tętno a ewentualnością, że dopuści się jakiegoś czynu zabronionego. "Zgłoszone ustalenia mają potencjalne znaczenie dla przewidywania przyszłej przestępczości", twierdzą naukowcy.

Badania naukowe ujawniły ciekawy związek między tym, jakie dana osoba ma tętno a ewentualnością, że dopuści się jakiegoś czynu zabronionego. "Zgłoszone ustalenia mają potencjalne znaczenie dla przewidywania przyszłej przestępczości", twierdzą naukowcy.
Nowe badania pokazują korelację między niskim tętnem a prawdopodobieństwem popełnienia wykroczenia. /123RF/PICSEL

W najnowszych badaniach naukowych przeprowadzonych przez zespół naukowców z Finlandii, Szwecji oraz ze Stanów Zjednoczonych wykazano korelację między tętnem a ewentualnością, że dana osoba w przyszłości może popełnić jakiegoś rodzaju przestępstwo. Ponadto te same osoby częściej narażone są na doświadczanie przypadkowych urazów.

Tętno może wiele o nas powiedzieć

Aktualne badania przeprowadzono na grupie kilkunastu tysięcy kobiet, wcześniej analogiczna analiza została wykonana w przypadku mężczyzn. Wyniki są zbieżne. W przypadku osób z niskim tętnem spoczynkowym okazało się, że mogą one być nieco bardziej narażone na skazanie za przestępstwo. W przypadku tych dwóch płci dodatkowo dowiedziono, że osoby z niskim tętnem spoczynkowym częściej doświadczają przypadkowych obrażeń.

Reklama

Niższe pobudzenie autonomiczne jest dobrze znanym korelatem przestępczości kryminalnej i innych ryzykownych zachowań u mężczyzn, ale niewiele badań sprawdziło ten związek w przypadku kobiet - pisze w opublikowanym na łamach "Plos One" artykule kryminolog Sofi Oskarsson z Uniwersytetu Orebro w Szwecji i jej współpracownicy.

Badacze zaznaczają przy tym, że wyniki tych analiz nie wskazują jednoznacznie, że dana osoba zostanie przestępcą, a jedynie, że istnieje korelacja pomiędzy konkretnym rodzajem tętna a prawdopodobieństwem dopuszczenia się w przyszłości wykroczenia.

Masz niskie tętno spoczynkowe? Większość tej grupy też je miała

Badania na mężczyznach prowadzono w 2015 roku, a dopiero teraz eksperci przeanalizowali ten sam wątek w przypadku kobiet. W wyniku prześledzenia akt karnych kilkunastu tysięcy kobiet w wieku do 40 lat naukowcy odkryli, że osoby z niskim tętnem spoczynkowym były nieco bardziej narażone na skazanie za przestępstwo. W wynikach zaznaczono, że wskaźnik dotyczył wykroczeń bez użycia przemocy.

W przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn sugeruje się, że niższa aktywność autonomicznego układu nerwowego, który reguluje automatyczne funkcje organizmu, takie jak tętno, może sprawić, że ludzie będą bardziej skłonni do poszukiwania emocji i podejmowania ryzyka. Stąd też ewentualność, że dojdzie do skazania w przypadku osoby, która cechuje się niskim tętnem spoczynkowym.

Badania w celu zapobieganiu przestępczości. Analiza wielu czynników

Podobne badania przeprowadza się, aby zrozumieć mechanizmy stojące za tym, że ludzie dopuszczają się przestępstw. Jak wyjaśniają badacze, konieczne jest analizowanie rozmaitych czynników społecznych oraz osobowości osób związanych ze zdarzeniami, ale to nie wszystko. Potrzebne jest także poszerzenie skali badań nad czynnikami biologicznymi, takimi jak funkcjonowanie układu nerwowego i innych. 

W najnowszych badaniach na temat czynników biologicznych eksperci odkryli, że kobiety z najniższym tętnem spoczynkowym - poniżej 69 uderzeń na minutę - były o 35 procent bardziej narażone na skazanie za przestępstwo w porównaniu do kobiet z tętnem powyżej 83 uderzeń na minutę.

- Chociaż wyniki te wymagają powtórzenia, odkrycia wskazują, że zmniejszone pobudzenie autonomiczne, na które wpływa w szczególności niższe tętno spoczynkowe, może potencjalnie służyć jako czynnik predykcyjny popełnienia przestępstwa - piszą autorzy badania. - Zależność zachodzi nie tylko u mężczyzn, jak sugerują wyniki poprzednich badań, ale także u kobiet.

Eksperci podkreślają, żeby nie brać wyników jako pewnik, ponieważ samo tętno nie determinuje tego, że ktoś zostanie przestępcą. Tego typu analizy są jednak istotne, ponieważ pomagają w badaniach prowadzonych w celu opracowania sposobów na zapobiegania przestępczości.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kryminalistyka | badania naukowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy