Darmowy nocleg na całym świecie. Jak to działa?

Jeśli planujesz wakacje i szukasz taniego lub darmowego noclegu dobrym rozwiązaniem jest CouchSurfing. Musisz jednak pamiętać, że jest to coś więcej niż przespanie się na czyjejś kanapie i ruszenie dalej w drogę.

Jak znaleźć darmowy nocleg w dowolnym miejscu na ziemi i poznać ciekawych ludzi? Taką możliwość daje strona internetowa www.couchsurfing.com. Istnieje od 9 lat i stworzona została dla osób, którym znudziły się drogie hotele i biura turystyczne organizujące wycieczki.

O co w nim właściwie chodzi? Couchsurfing umożliwia darmowe wynajęcie cudzej kanapy czy "kawałka podłogi", dla podróżnych w zamian za to, że możemy odwdzięczyć się tym samym. Tak to wygląda w uproszczonym skrócie. W rzeczywistości couchsurfing wykracza poza ten schemat.

Reklama

"Zanim zaczęłam korzystać z couchsurfingu, wydawało mi się, że jest to jedynie tani sposób na podróżowanie. Później okazało się, że nie chodzi jedynie o przespanie się za darmo, ale także o wymianę kulturową. Osoba, która kogoś przyjmuje, chce poznać kogoś innego, kto w jakiś sposób wzbogaci ich życie. Mieszkałam u prawnika na Manhattanie. Zabierał mnie na piwo, poznał ze swoimi przyjaciółmi, załatwił wejściówki do muzeum. Był bardzo ciekawy i zadawał dużo pytań o Polskę" - wspomina Gosia, studentka i dziennikarka z Warszawy.

Dla odwiedzających jest to okazja do zawarcia nowych znajomości i poznawania miasta innego, niż to pokazane w przewodnikach dla turystów. Przyjezdni dowiadują się o lokalnej kulturze z pierwszej ręki i często trafiają do interesujących, powszechnie nieznanych, miejsc.

Natomiast hości, czyli gospodarze udostępniający komuś swoją "kanapę", oprócz znajomości oczekują intelektualnej wymiany, poznawania kraju, z którego pochodzi odwiedzający go gość. W turystycznych miejscowościach hości cieszą się dużym zainteresowaniem. Nieraz dostają kilka maili dziennie i to od nich zależy komu udostępnią swoją kanapę. Host często przyjmuje rolę przewodnika, oprowadza po swojej okolicy, daje praktyczne wskazówki, co warto zwiedzić, czy gdzie zasmakować lokalnej kuchni. Opowiada o tradycjach i zwyczajach, z którymi warto się zapoznać. 

Oczywiście, wszystko zależy od osoby, do której trafimy. "Gościłam Martina - Hiszpana, który za grosze zwiedzał świat autostopem. Miał bardzo dużo pozytywnych rekomendacji i był bardzo bezpośredni. Zwrócił się do mnie, kiedy miałam sporo na głowie, więc oczekiwałam, że raczej się sobą zajmie. Został na dwa tygodnie i pomógł mi w organizacji eventu, którym wówczas koordynowałam." - mówi Agnieszka z Bełchatowa.

Jak widać, couchsurfing daje korzyści obu stronom. Jak zatem zacząć swoją przygodę z couchsurfingiem? Należy zalogować się na portalu www.couchsurfing.com. W przeciwieństwie do niektórych stron internetowych związanych z podróżowaniem, gdzie wymagany jest miesięczny abonament (jak np. www.homeexchange.com/), ta jest całokowicie darmowa. Wprowadzając dane dobrze podać swoje imię i nazwisko, jako login oraz umieścić zdjęcie - dla innych oznaczać to będzie, że poważnie podchodzisz do idei couchsurfingu.

Ważne jest określenie swoich zainteresowań i oczekiwań. Profil jest wizytówką każdego couchsurfera i na jego podstawie host zadecyduje, czy użyczyć swojej kanapy. Jeśli chcesz przyjmować gości opisz starannie miejsce noclegu - nikt nie poczuje się oszukany. Pamiętajmy, że oferowanie swojej kanapy nie jest konieczne, jednak, aby grać fair, powinno się, chociaż zaproponować spotkanie lub wykazać chęć oprowadzenia po mieście. Warto również określić w swoim profilu, kiedy nie ma się czasu na przyjmowanie gości, aby uniknąć niepotrzebnych maili.

Na początku strona odwiedzana była przez znajomych jej założyciela, jednak z czasem sieć couchsurferów zaczęła się rozrastać. Obecnie liczy 6 milionów ludzi z ponad 100 tys. miast. Pomysłodawcą couchsurfingu jest Casey Fenton.

"Dorastałem w Conway, New Hampshire i Brownfield, Maine. Po wielu latach dosyć koczowniczego życia, podróżowania i mieszkania w różnych kolektywach Couchsurfingowców, osiedliłem się w San Francisco, gdzie nadal spełniam swoją rolę lidera Couchsurfingu i pracuję nad nowymi projektami, które mnie inspirują." - pisze o sobie Casey Fenton.

Iga Krysa

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: sen | zwiedzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy