Jak rozpoznać sektę?

Szukasz drogi do prawdy o sobie? My zaprowadzimy cię do szczęścia. Takie i inne chwytliwe hasła potrafią zawrócić w głowie nie tylko poszukującym i zbuntowanym nastolatkom. Do sekty łatwo wejść. Znacznie trudniej się jednak od niej uwolnić.

Według działaczy Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, coraz częściej ofiarami sekt i innych grup tzw. psychomanipulacyjnych padają nie tylko nastolatkowie, ale i osoby pełnoletnie. Decyzji sprzyja często specyficzny moment życia, na przykład rozwód lub studia w obcym mieście.

Jak rozpoznać sektę? Jak nie dać się zwerbować? Zapraszamy na czat

Zjawisko rekrutacji do sekt nasila się w wakacje. Poza domem, w innym środowisku, znacznie łatwiej ulec urokowi charyzmatycznego guru. Werbowanie do sekt może się odbywać pod pretekstem udziału w kursach, szkoleniach doskonalenia duchowego czy bezpłatnych posiłków.

Reklama

Jak działają, jak werbują

Sekty mogą mieć charakter totalitarny, których liderzy przypisują sobie boski autorytet i prawo decydowania o ważnych sprawach życiowych pozostałych uczestników. Bardzo niebezpieczne są także sekty uzależniające uczestników psychicznie i ekonomicznie za pomocą technik psychomanipulacyjnych.

Liderzy tych sekt akcentują ostry podział rzeczywistości na to, co "dobre i pożądane" we wspólnocie, i to, co "złe i zagrażające". Bardzo szybko prowadzi to do wywołania potrzeby zniszczenia tego, co zewnętrzne. To dlatego członkowie sekty, którym wpojono przekonanie o elitarności ruchu i niechęć do jakiegokolwiek dialogu, izolują się od zewnętrznego świata.

Ruchy sekciarskie upowszechniają własne poglądy na różne sposoby. By dotrzeć do ludzi wykształconych i bardziej wymagających, wykorzystują bardziej wyrafinowane metody manipulacji. Mogą to być kameralne spotkania, gdzie próbuje się uświadomić ich uczestnikom, że są wybrańcami, dysponującymi większą wrażliwością i inteligencją. Przy zwabianiu do sekt istotną rolę odgrywają liderzy - ludzie o silnej osobowości, doskonale znający i wykorzystujący techniki manipulacji.

Co zamiast duchowych obietnic?

Ekscytacja i euforia towarzyszące nowym duchowym odkryciom sprzyjają uzależnieniu od nauczyciela. Im silniejsze więzy formalne, tym trudniej o krytyczną refleksję czy natychmiastowe opuszczenie grupy.

Psychologowie podkreślają, że wiele osób wiążących się z sektą poszukuje i potrzebuje uzależnienia emocjonalnego jako rekompensaty za złe dzieciństwo albo braki w życiu dorosłym.

W dotychczasowym życiu mogą one odczuwać brak oparcia w rodzinie, mieć potrzebę wyodrębnienia się z anonimowego tłumu, szukać duchowego przewodnika. Sekty oferują im niespotykane dotychczas sposoby myślenia i spojrzenia na siebie samego, świat i historię. W nowej grupie można uzyskać nową tożsamość, nowych przyjaciół i nowe życiowe cele.

Z czasem nowo przybyli padają ofiarą psychicznej presji. Przyjmują warunki bezwzględnego posłuszeństwa, podporządkowują swoją wolę decyzjom lidera. Kolejnym etapem psychomanipulacji jest izolowanie od świata. Wiąże się to z kontrolą sądów, opinii, eliminowaniem informacji z zewnątrz, oddzieleniem od rodziny i przyjaciół.

Jak się uchronić?

Sekty są coraz skuteczniejsze w działaniu, bo coraz lepiej wpisują się w luki w polskim prawie. W polskich uregulowaniach nie funkcjonuje pojęcie sekty. Prawo opisuje okoliczności destrukcji, ataku na dobro człowieka, czy na wolność obywateli, ale nie może wpływać na działanie destrukcyjnych grup. Dlatego trudno, metodami prawnymi, zmusić pełnoletnią osobę do rezygnacji z udziału w sekcie, bo, teoretycznie, nie łamie ona prawa.

Według dominikanina, ojca Tomasza Franca, młodzi ludzie rekrutowani są przez sekty i podobne grupy m.in. podczas organizowanych w tym celu obozach formacyjnych, językowych, ekologicznych czy wypoczynkowych.

W takich przypadkach warto sprawdzić organizatora obozu, najlepiej w kuratorium oświaty, bo tam musi być zarejestrowany. Warto też zwrócić uwagę na cel obozu, czy jest to tylko wypoczynek, czy też kryją się za tym na przykład warsztaty medytacji, towarzyszy im jakaś filozofia czy ideologia.

Pomoc rodziny dla osoby będącej pod wpływem sekty, grupy lub człowieka, który manipuluje jej psychiką, jest niezwykle ważna, ale może okazać się niewystarczająca. Warto w takich sytuacjach zwracać się do ośrodków zajmujących się problematyką sekt.

Dominikańskie Centra Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach działają we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Prowadzą wspólną stronę internetową: http://www.centrum.k.pl/.

Jak rozpoznać sektę? Jak działają i dlaczego są niebezpieczne? Zapraszamy na czat

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy