Zachowaj gęste włosy na dłużej

Co robić, jeśli natura nie obdarzyła nas mocnymi i zdrowymi włosami?

Jeśli natura nie obdarzyła nas mocnymi i zdrowymi włosami, zwykły szampon i odżywka nie wystarczą, by powstrzymać ich wypadanie. Trzeba zadbać nie tylko o ich strukturę, ale przede wszystkim o skórę głowy i prawidłową dietę. Co zrobić, by włosy stały się mocne i gęste? Jak o nie dbać?

Jeśli natura nie obdarzyła nas mocnymi i zdrowymi włosami, zwykły szampon i odżywka nie wystarczą, by powstrzymać ich wypadanie. Trzeba zadbać nie tylko o ich strukturę, ale przede wszystkim o skórę głowy i prawidłową dietę. Co zrobić, by włosy stały się mocne i gęste? Jak o nie dbać?
Zwróć uwagę na to, jakich kosmetyków używasz na co dzień /123RF/PICSEL

Zazwyczaj zmagania z problemem osłabionych włosów zaczynają się od kupowania drogeryjnych odżywek, szamponów i zdziwienia, gdy okazuje się, że nie przynoszą one efektów. Jednak w takim wypadku kurację kosmetykami należy wspomóc odpowiednio dobranym sposobem żywienia. Warto zadbać o to, by w diecie pojawiły się kapusta, jarmuż, brokuły i dynia, są bowiem bogatym źródłem witaminy A, która pobudza do wzrostu mieszki włosowe. Z kolei witaminę E, odpowiadającą za szybkość z jaką rosną włosy, można znaleźć w jajkach, maśle, soi i zielonych warzywach.

Reklama

Cynk, żelazo i miedź są najważniejszymi mikroelementami poprawiającymi kondycję włosów. Ich niedobór powoduje, że fryzura stopniowo się przerzedza. Aby temu zapobiec, należy wprowadzić do diety więcej ziaren sezamu, wołowiny, gorzkiej czekolady, nasion słonecznika, zielonych warzyw i podrobów, w szczególności wątróbki.

Odpowiednie szampony i odżywki

Szampony, które mają przeciwdziałać wypadaniu, zwykle rewitalizują kolagen. Dzięki temu włosy są silniejsze, mocniej osadzone, jednak taka kuracja nie zlikwiduje całkowicie problemu. Odżywki do codziennego stosowania również nie przyniosą spektakularnych efektów. Oba kosmetyki działają na strukturę włosa, a nie skórę głowy. Mogą być doskonałym wsparciem wspomagającym kurację, a nie jej głównym filarem.

Ampułki

Po specjalistyczne ampułki warto sięgnąć, gdy zwykły drogeryjny szampon i odżywka nie rozwiązały problemu osłabionych włosów. Ważne, by ampułki zawierały składniki, które pomogą zahamować proces wypadania włosów (aminexil, argininę, witaminy PP i B6). Wzmacniają one nie tylko strukturę włosa, ale przede wszystkim działają na skórę głowy, mieszki włosowe i cebulki. Dodatkowo ampułki, dzięki specjalnemu aplikatorowi, poprawią mikrokrążenie, co sprawia, że włosy są pobudzane do szybszego wzrostu. Pierwsze efekty terapii ampułkami można zauważyć już po miesiącu ich stosowania. Dla wyjątkowo osłabionych włosów można przedłużyć kurację do kilku miesięcy.

Masaż stymulujący

Masaż skóry głowy pobudza cebulki i włosy do szybszego wzrostu. Można wykonywać go specjalną szczotką lub palcami, delikatnie uciskając skórę głowy. Pocieranie może sprawić, że struktura włosów zostanie uszkodzona. Skórę należy masować przed każdym myciem głowy, jeśli włosy nie mają tendencji do przetłuszczania się, można to robić nawet kilka razy dziennie.

O tym także warto pamiętać

Warto zwrócić uwagę na to, jak suszymy włosy po umyciu. Należy delikatnie owinąć je ręcznikiem i poczekać, aż ten wchłonie wodę. Unikajmy energicznych ruchów i pocierania. Mimo że w ten sposób włosy szybciej wyschną, mogą stać się jeszcze bardziej osłabione.

Warto również pamiętać o długim i regularnym śnie, a także relaksie. Długotrwały stres negatywnie wpływa na wygląd i kondycję włosów. Może zatrzymać ich wzrost, uszkodzić ich strukturę, a nawet doprowadzić do przerzedzania włosów i łysienia.

Regularny wysiłek fizyczny pomaga się odstresować i przyspiesza krążenie oraz przemianę materii, co może prowadzić do poprawy kondycji włosów.

Cierpliwość

Zmiana diety, kosmetyków, wprowadzenie ampułek i regularnych masaży nie przyniosą natychmiastowych efektów. Podczas kuracji włosów osłabionych i wypadających ważna jest więc cierpliwość. Pierwsze efekty mogą pojawić się po pierwszym miesiącu leczenia, a im dłużej będziemy stosować wybraną przez siebie kurację, tym bardziej będą widoczne.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy