Jak wykryć kłamstwo?

Teoretycznie jesteśmy w stanie powiedzieć wszystko, nie wszystko jednak potrafi zakamuflować nasz organizm.

Z jakiegoś powodu broni się on przed kłamstwem i daje, mimo braku naszej zgody, sygnały rozmówcy, że w rzeczywistości niektóre rzeczy odbiegają od informacji zawartych w naszych wypowiedziach. Jak je wykryć?

Reklama

Gestykulacja

Jeśli podczas rozmowy nasz rozmówca nagminnie bawi się elementem swojej odzieży czy innym przedmiotem, może to świadczyć o próbie rozładowania i ukrycia zdenerwowania. Podobną funkcję może pełnić nadmierna gestykulacja, której celem jest rozproszenie uwagi rozmówcy, a tym samym zmniejszenie prawdopodobieństwa wykrycia kłamstwa.

Wzrok

Powiedzenie o oczach stanowiących odzwierciedlenie duszy, ma w tym miejscu bardzo trafną uzasadnienie. Dziecięce zabawy w niemożliwość roześmiania się albo odwrócenia wzroku obrazują jak wielką wagę posiada kontakt wzrokowy w komunikacji niewerbalnej. Zauważenie, że nasz rozmówca nie jest w stanie skupić na nas wzroku, ciągle czegoś poszukując, udając zainteresowanie, może wzbudzać nasze podejrzenia.

Usta

Z nieznanych badaczom przyczyn kiedy kłamiemy, nasze dłonie mimowolnie wędrują do ust próbując je zakryć, niejako nie dopuszczając do wydostania się nieprawdziwej treści na światło dzienne. Kłamca, który uświadomił sobie swoją reakcję może próbować ratować sytuację poprzez rzekome ziewanie, kaszel czy przygryzanie warg.

Mruganie

Na uwagę zasługuje tu zarówno zbyt rzadkie, jak i za częste wykonywanie tej czynności. Kłamcy wydaje się, że przez zastosowanie jednej bądź drugiej strategii będzie w stanie kontrolować reakcję swoich oczu, szczególnie w odniesieniu do źrenic, które w momencie kłamstwa rozszerzają się. A fakt jest taki, że źrenice, podobnie jak mięsień sercowy, funkcjonują niezależnie od nakazów naszego umysłu.

Sylwetka

Pozycja polegająca na obejmowaniu własnego ciała w geście obronnym, może świadczyć o chęci ukrycia czegoś. Stanowi to pewnego rodzaju psychologiczną zaporę i ma na celu utrudnienia innym dostępu do naszej osoby. Taka postawa może być jednym z zabiegów rozmówcy na ukrycie zdenerwowania i napięcia w ciele.

Ton głosu

Więzadła głosowe i krtań napięte na skutek stresu zniekształcają nasz głos. Subtelna różnica, niewynikająca z infekcji górnych dróg oddechowych, może świadczyć o złych intencjach naszego rozmówcy albo chęci wprowadzenia nas w błąd.

Podczas rozmowy warto zwrócić uwagę na gesty czy mimikę naszego rozmówcy, jednak nie możemy popadać w skrajną nieufność i doszukiwać się wymienionych niuansów tam gdzie ich nie ma. Język ciała daje nam możliwość "usłyszenia" więcej niż z wypowiedzianych słów. Bądźmy jednak czujni notoryczni kłamcy - psychopaci to mistrzowie kamuflażu, nie poznasz, że kłamią a przyłapani na kłamstwie wyrzekną się go w żywe oczy - dlatego oceniajmy ludzi raczej po czynach, a nie po tym co mówią.

Emilia Pogoda

Dowiedz się więcej na temat: kłamstwa | kłamstwo | kobieta | mężczyzna

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje