Bez planu nie uda się nic

Można być człowiekiem bardzo zajętym, a równocześnie bardzo mało efektywnym. Często okazuje się, że zwycięstwa są pyrrusowe, pozbawione większych wartości, a za sukces płaci się cenę, jakiej nie jest on wart.

Zbytnia aktywność życiowa, zawodowa może być pułapką. Łatwo jest wpaść w wir pracy - pracować coraz więcej, coraz intensywniej, wspinać się po szczeblach "kariery" coraz wyżej, by w końcu odkryć, że idziemy zupełnie nie "tą drogą". Można być człowiekiem bardzo zajętym, a równocześnie bardzo mało efektywnym. Często okazuje się, że zwycięstwa są pyrrusowe, pozbawione większych wartości, a za sukces płaci się cenę, jakiej nie jest on wart. Ślepe dążenie do większych dochodów, większego uznania, wyższego stanowiska zaciemnia rzeczy znacznie ważniejsze.

Reklama

Najważniejsza jest wizja

Zupełnie inaczej wygląda życie człowieka, który ma wizję tego, co jest dla niego najważniejsze. Robi bowiem to, co najbardziej się liczy, a każdy krok przybliża go do tego właściwego celu. Jeśli chcemy być naprawdę skuteczni w naszych działaniach, to nie jest najważniejszym to byśmy byli ogrombnie zajęci i super wydajni, lecz byśmy zaczynali z wizją końcowego efektu, gdyż wtedy osiągamy zupełnie inną perspektywę.

Dwa plany tworzenia

Rozpoczynanie działania z wizją końcowego efektu oparte jest na założeniu że, wedługg słów Stephena R.Covey'a "wszystko tworzy się dwa razy". Najpierw w umyśle, w wyobraźni - i to jest pierwszy proces tworzenia; a później na planie fizycznym - i to jest drugi proces tworzenia. Zasada ta odnosi się zarówno do budowy domu, tworzenia biznes planu, jak i do wychowania dzieci. Na przykład budowa domu. Najpierw musi powstać w umyśle pomysł, który zostaje zamieniony na projekt, a potem na plany konstrukcyjne. Wszystko to trzeba zrobić, zamim zacznie się kopać fundamenty. W przeciwnym razie na planie fizycznym, tzn. w drugim procesie tworzenia, może dochodzić do różnych błędów i niespodzianek, a efekcie koszt budowy może ulec podwojeniu!

Działa w biznesie

A biznes plan? Chcesz stworzyć dobrze prosperującą firmę? Od czego zacząć? Najlepiej od dokładnego określenia tego, co chcesz osiągnąć. W swojej wizji końca musisz wiedzieć: jakie usługi będziesz świadczył lub co będziesz wytwarzał, jakie są potrzeby rynku, jak zabezpieczyć i zorganizować finanse, określić kierunki rozwoju, system sprzedaży, wyposażenie, kadrę pracowniczą itp. Niepowodzenia wielu przedsięzięć mają swój początek w pierwszym procesie tworzenia, czyli na etapie wizji.

Pomaga w wychowywaniu dzieci

A wychowywanie dzieci? Jeśli chcemy ukształtować obdarzone prawidłową osobowością dziecko, odpowiedzialne i zdyscyplinowane wewnętrznie, ze spójną hierarchią wartości - musimy mieś tę wizję cały czas w swoim umyśle i realizować ją w codziennych kontaktach z dzieckiem. Nie możemy zachowywać się wobec dziecka nieodpowiedzialnie, niekonsekwentnie, irracjonalnie - w sposób, który podkopuje prawidłowy rozwój samodyscypliny, ocen moralnych czy samooceny. Podobnie dzieje się w wielu innych dziedzinach życia.

Kreuj rzeczywistość sam

Jak już wiemy - wszystko tworzy się dwa razy. Nie zawsze jednak pierwsza kreacja jest świadomie zamierzona. Często jest przypadkowa lub zupełnie nie "nasza", a więc nie taka jaką my chcemy, lecz taka, jaką chcieliby ją widzieć inni. Dlatego tak ważnym jest rozwój samoświadomości i odpowiedzialności za pierwsze, wyobrażeniowe procesy tworzenia w naszym życiu. W przeciwnym razie to okoliczności i inni ludzie (a nie my sami) będą kształtować nasze życie. Takie życie to życie wg "obcych" scenariuszy "wręczanych nam" przez rodziców, współmałżonków, nauczycieli, kolegów, szefów i innych ludzi. Scenariuszy "wręczanych" pod presją przyzwyczajeń, dawnych uwarunkowań i nawyków, rutyny, fałszywych wartości, mody, cudzych ambicji lub po prostu okoliczności. Te scenariusze pochodzą od innych ludzi, a nie od naszych pragnień i naszych zasad. Są świadectwem naszej niesamodzielności i głębokiej zależności od innych, naszego konformizmu, lęku przed odrzuceniem, przed brakiem miłości, akceptacji, przynależności, wypływają z potrzeby doświadczenia tego, że innym na nas zależy.

Inni mogą tworzyć za nas

Jesteśmy albo kreacją naszego zamierzenia, albo kreacją programu innych ludzi. Nasze najbardziej ludzkie cechy - samoświadomość i wyobraźnia - czynią nas zdolnymi do zbadania pierwszego procesu tworzenia i - jeśli okaże się, że kreujemy program innych ludzi - zapanowania nad nim, przez napisanie własnego scenariusza. Jeśli chcesz być skuteczny w swoich działaniach i osiągnąć właściwe cele - bądź twórcą, a nie odtwórcą cudzych kreacji. Przecież to twoje życie! I pamiętaj, że wszystko tworzy się dwa razy.

LID

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: plany | uda | grafik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama