Kuloodporna skóra z pajęczyny

"Zbrojona" pajęczym jedwabiem ludzka skóra potrafi zatrzymać kulę - informuje New Scientist".

Przypominający skrzyżowanie cech Spidermana z Supermanem projekt jest dziełem artystki Jalily Essaidi. Choć pajęcze nici wyglądają delikatnie, pajęczyna może być czterokrotnie mocniejsza niż Kevlar, włókno aramidowe, z którego wytwarza się kuloodporne kamizelki.

Kula przebija skórę

Co prawda kula o prędkości 329 metrów na sekundę przebija wzmocnioną pajęczą nicią skórę, jednak już przy prędkości dwukrotnie mniejszej pocisk jest zatrzymywany. Tymczasem nawet ta powolniejsza kula z łatwością przebija skórę świni, człowieka czy ludzką skórę zmodyfikowaną jedwabiem jedwabnika.

Artystyczny performance wymagał pracy międzynarodowego zespołu. Najpierw w laboratorium biologii syntetycznej Utah State University zmodyfikowane genetycznie kozy i jedwabniki wytworzyły odpowiedni pajęczy materiał. Następnie wysłano go do Korei Południowej, gdzie został uprzędzony, po czym w Niemczech powstała tkanina.

Reklama

Podszyta pająkiem ludzka skóra

Tkaninę powleczono skórą, wyhodowaną z komórek w laboratorium przez biochemika Abdoelwaheba El Ghalbzouri na uniwersytecie w Lejdzie (Holandia). Po pięciu tygodniach hodowli próbka była gotowa do testów.

Essaidi ma nadzieję, że podszyta pająkiem ludzka skóra znajdzie praktyczne zastosowanie - na przykład przy przeszczepach. Niektórzy naukowcy pracują już nad wykorzystaniem pajęczych materiałów do wytwarzania sztucznej rogówki oka czy implantów wszczepianych do mózgu.

PAP - Nauka w Polsce

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skóra | nauka | wynalazek | pająk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy