Rio Celeste - rzeka, która oszukuje zmysły

Rio Celeste przez lata fascynowała naukowców i turystów /YouTube
Reklama

Przez lata naukowcy nie wiedzieli, co jest "nie tak" z podejrzanie turkusową kostarykańską rzeką Rio Celeste. Rozwiązaniem zagadki okazała się niezwykła iluzja optyczna.

Na powyższym zdjęciu możecie zobaczyć, że długa na 14 kilometrów rzeka nie przypomina swoim kolorem żadnego innego cieku wodnego. Przez lata podejrzewano miedź. Wysokie stężenie pierwiastka miało rzekomo wpływać na iście bajkowy turkus, którym odznacza się rzeka.

Badania wykazały jednak, że w Rio Celeste nie ma miedzi. Węglan wapnia? Siarka? One także były złymi tropami.

Chemia nie nie jest głównym "winowajcą". Turkusowy jest sprawką... fizyki. Jak wykazały prace badaczy z University of Costa Rica kamienie z dna rzeki pokryte są glinokrzemianem - związkiem chemicznym w skład którego wchodzą aniony glinu, krzemu i tlenu.

Reklama

Przepływająca nad nimi woda zawierała jego śladowe ilości, co sprawiło, że odbijała ona światło słoneczne w inny sposób.

- Światło słoneczne zawiera całą gamę kolorów, co możemy zauważyć chociażby patrząc na tęczę. W każdej innej rzecze światło wpadające do wody dotarłoby do pewnej głębokości, po czym wróciłoby w niezmienionej, czyli niewidzialnej dla nas formie na powierzchnię.

- Rio Celeste przepuszczała tylko niektóre niektóre kolory widzialnego spektrum, a barwę niebieską odbijała z powrotem, co poskutkowało widocznym dla oka turkusem - powiedział przedstawiciel grupy badaczy jednej z lokalnych gazet.

Śledztwo zostało zakończone, ale Rio Celeste nawet po rozwiązaniu jej tajemnicy nie przestaje fascynować. Stojąc przy jej brzegu trudno nie wpaść w zachwyt. Efekt "wow" wywołuje już samo wideo...

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy