Trzymają w domach starą walutę. Wierzą, że kiedyś zastąpi euro

Escudo to tradycyjna waluta Portugalii. Wielu liczy, że kiedyś powróci do obiegu /Wikipedia /materiały prasowe
Reklama

Portugalczycy przetrzymują w swoich domach miliony banknotów w walucie, która od piętnastu lat wycofana jest z obiegu. Większość z ich posiadaczy to pasjonaci numizmatyki, inni to marzyciele śniący o powrocie Portugalii do escudo.

Z szacunków Narodowego Banku Portugalii (BdP) wynika, że mieszkańcy tego kraju posiadają ponad 20 mln banknotów escudo, waluty, która obowiązywała przed euro. Łącznie gromadzą oni w swoich domach w dawnej walucie równowartość około 150 mln euro.

Jak powiedział Antonio Silva, mieszkaniec stołecznej dzielnicy Benfica, znaczną część przechowywanego w portugalskich domach majątku w escudo stanowią kolekcje numizmatyczne.

"Niektóre osoby pozostawiły escudo na wszelki wypadek. Wynikało to z faktu, że nie byli oni przekonani do tego, że euro utrzyma się, jako waluta w naszym kraju", stwierdził Silva.

Reklama

Blisko 80-letni Lizbończyk przypomniał, że najwięcej oporów wobec rozstania ze escudo mieli najstarsi mieszkańcy Portugalii. Przyznał, że w ostatnim czasie pojawiły się głosy, że Portugalia wróci jeszcze do escudo, choć opcja taka jest jego zdaniem mało realna.

"W efekcie kryzysu gospodarczego niektóre osoby zaczęły powątpiewać w szanse na przetrwanie strefy euro. Większość Portugalczyków jednak nie łudzi się powrotem do escudo, wiedząc, że beneficjentów takiego rozwiązania byłoby niewielu", dodał Antonio Silva.

Przed pięcioma laty władze gminy Borba przekonały właścicieli placówek handlu i usług do akceptacji podczas kilku dni dawnej waluty. Monety i banknoty w escudo były przyjmowane w kilkudziesięciu placówkach handlowych i turystycznych tego położonego w środkowej części kraju miasta.

Inspiracją do wprowadzenia kilkudniowej akcji w Borbie był zlokalizowany w centrum Lizbony sklep z artykułami dekoracyjnymi, którego właściciel po wycofaniu z obiegu escudo nigdy nie zaprzestał przyjmowania zapłaty za towar w starej walucie.

Euro pojawiło się na portugalskim rynku 1 stycznia 1999 r. Wartość 1 euro BdP ustalił na 200,482 escudo. Dawna waluta używana była przez Portugalczyków w oficjalnym obiegu do końca 2002 r. Po zastąpieniu jej przez euro mogą ją teraz wymieniać na europejską walutę tylko przedsiębiorcy.

Monety escudo można było wymienić na euro w bankach do końca 2002 r. Banknoty escudo skupowane będą do końca 2022 r.

Z Lizbony Marcin Zatyka

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy