Beskidy

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:57) Aktualizacja Środa, 13 grudnia 2023 (10:23)
Beskidy to grupa pasm górskich, które należą do Karpat. Jest to również jedno z największych pasm, które rozciąga się na około 600 km. Jego szerokość wynosi natomiast zależnie od miejsca od 50 do nawet ok. 70 km. Zaczyna się ono od rzeki Beczwy w Czechach i ciągnie się dalej wschód, aż do rzeki Czeremosz na Ukrainie.
Beskidy - najważniejsze informacje
Beskid Śląski. Klimczok ze stoku Magury. /Adrian Tync, CC BY-SA 4.0 /Wikimedia

Beskidy - najważniejsze informacje

W Polsce, granice Beskidów wyglądają następująco:
  • od strony północnej jest to Podgórze Karpackie,
  • od strony południowej są to Pieniny, a dokładnie Obniżenie Orawsko-Podhalańskie,
  • najbardziej wysuniętym punktem na zachodzie jest Beskid Śląsko-Morawski,
  • najbardziej wysuniętym punktem na wschód jest Beskid Połoniński.
Beskidy są jednym z najmłodszych pasm górskich na terenie Polski. Ich powstanie miało miejsce w tym samym czasie co całych Karpat, czyli podczas orogenezy alpejskiej (około 20 milionów lat temu). Składają się w głównej mierze fliszu, czyli naprzemiennych warstw skał osadowych oraz wapieni. Materiał ten jest pozostałością oceanu Tetydy, który 100 milionów lat temu znajdował się na obecnych terenach Karpat.

Najwyższym szczytem pasma jest położona na terenie Ukrainy Howerla – wznosi się na 2061 m. W Polsce najwyższym wzniesieniem w paśmie jest Babia Góra o wysokości 1725 m. Często określa się ją jako Królowę Beskidów.

Ciekawe informacje o Beskidach

  • Na zboczu góry Skrzyczne położonej w polskiej części Beskidów odnaleziono w latach sześćdziesiątych XX wieku jaskinię. 
Jest ona niedostępna dla turystów, gdyż wejście do niej jest zawalone. Jaskinia Pajęcza swoją nazwę zawdzięcza żyjącym w jej wnętrzu licznym odmianom pajęczaków. Długość jaskini to około 60 metrów.
  • Barania Góra leży w części Beskidu Śląskiego i wznosi się na wysokość 1120 m. 
Mają na niej swój początek aż trzy potoki źródłowe Wisły. Szczytowe partie góry należą do rezerwatu przyrody, natomiast przez jej szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki. Jest to teren wyjątkowo ciekawy pod względem turystycznym.
  • W Beskidzie Śląskim położony jest szczyt Klimczok o wysokości 1117 m. 
Szczyt góry jest zakończeniem Bielska-Białej oraz stanowi historyczną granicę pomiędzy Małopolską i Śląskiem. Zlokalizowane są tutaj również dwie jaskinie – Ali Baby oraz Piętrowa. Według legend  to właśnie na tej górze oraz w jaskiniach ukrywał się zbójnik Klimczok, stąd też nazwa.
  • Beskid Mały jest częścią Beskidu Zachodniego. 
Trasy turystyczne są w tym rejonie bardzo łagodne, gdyż nie ma tutaj bardzo wysokich wzniesień. Są one więc polecane przede wszystkim osobom lubiącym spędzać czas na świeżym powietrzu, które lubią niezbyt wymagające spacery. Będzie on także odpowiedni dla turystów podróżujących z małymi dziećmi. Beskid Mały słynie przede wszystkim z jaskiń. Na jego terenie znajduje się ponad 50 znanych jaskiń. Jaskinia Dziurawa jest największą jaskinią Beskidu Małego i ma 160 m długości oraz około 8,5 m głębokości.

Temat Beskidy znajdziesz również w serwisie:

Beskidy - Wiadomości