Męska cera twarzy - jakie są sposoby jej pielęgnacji?

Cera męska, jak potwierdzają wyniki badań, znacznie różni się od kobiecej skóry twarzy. Jest nie tylko zdecydowanie grubsza, ale także bogatsza w substancje odpowiadające za… młody wygląd! To właśnie za ich sprawą skóra męska starzeje się dużo wolniej niż skóra kobiet.

Na szczęście Matka Natura zadbała o to, aby „sprawiedliwości stało się zadość” i pomimo tego, że twarze męskie wolniej się starzeją, są równie podatne na podrażnienia co twarze kobiet. Przy tym są bardziej narażone na występowanie trądziku, który niejednokrotnie wywołuje dużo głębsze i bardziej widoczne zmiany skórne. Jakiego rodzaju pielęgnacji potrzebuje męska twarz, aby zachować dobry wygląd? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Charakterystyka twarzy męskiej 

Już na przysłowiowy pierwszy rzut oka widać, że męska uroda zdecydowanie różni się od kobiecej. W dużej mierze wynika to z nieco odmiennej budowy naskórka, który w przypadku skóry męskiej jest aż o 25% grubszy i dużo mocniejszy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest większa ilość zrogowaciałych komórek znajdująca się w warstwie rogowej skóry. To właśnie one powodują, że twarz męska jest bardziej odporna na urazy, a przy tym odrobinę szorstka w dotyku.

Reklama

Grubsza jest też warstwa skóry właściwej. Zlokalizowane w niej włókna sprężyste, pomimo tego, że ich ilość jest mniejsza niż w przypadku skóry kobiet, wyróżniają się bardziej ciasnym splotem. Ponadto brodawki zlokalizowane w skórze właściwej są większe, co znacznie poprawia ukrwienie skóry i tym samym jej odżywienie oraz dotlenienie. Taka budowa sprawia, że męska skóra starzeje się dużo wolniej niż ma to miejsce w przypadku pań. Niestety, kiedy już pojawią się na niej zmarszczki mimiczne, są one bardziej widoczne. To dlatego, że obecne w skórze mężczyzn mięśnie przywłośne (jest ich piętnaście razy więcej niż u kobiet) są bardziej aktywne.

Kolejna z różnic pomiędzy twarzą męską a twarzą kobiecą dotyczy ilości gruczołów łojowych. Także pod tym względem zaznacza się zdecydowana przewaga mężczyzn. Rezultatem takiej sytuacji jest wydzielanie większej ilości sebum, które, z jednej strony tworząc płaszcz hydrolipidowy, chroni skórę przed działaniem warunków atmosferycznych, a z drugiej stanowi główną przyczynę zmian trądzikowych. Panowie zmagają się z nimi zwłaszcza w okresie dojrzewania, ale nie tylko.

Pielęgnacja twarzy mężczyzny

Pomimo tego, że z pozoru cera męska jest w stanie znieść dużo więcej niż kobieca, również wymaga pielęgnacji. Codzienne golenie, niekorzystne warunki atmosferyczne, niezdrowa dieta, intensywny tryb życia sprawiają, że skóra twarzy wymaga szczególnej ochrony. Ze względu na budowę męskiej skóry oraz wynikające z niej właściwości, pielęgnacja twarzy dla mężczyzn powinna opierać się przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu. W tym zakresie najlepiej sprawdzają się płyny micelarne lub nawilżające mleczka kosmetyczne, które dodatkowo chronią skórę twarzy przed nadmiernym przesuszaniem i łuszczeniem się.

- Niezwykle istotnym elementem codziennej higieny mężczyzny jest golenie. Aby wykluczyć lub jak najbardziej zminimalizować ryzyko podrażnień, warto wybrać golarkę elektryczną z odpowiednio dopasowaną głowicą, która dostosowuje się do kształtu twarzy - mówi Adam Holnicki z Panasonic.com.

Nie można zapominać o stosowaniu kosmetyków do pielęgnacji skóry podczas golenia i tuż po nim. Preparaty te nie powinny zawierać mydła i alkoholu, czyli substancji, które mogą zmieniać naturalny odczyn pH skóry i wywoływać podrażnienia. W ich składzie powinno znajdować się jak najwięcej substancji zmiękczających i nawilżających.

Do ochrony wrażliwej skóry po goleniu należy stosować delikatne płyny kojące podrażnienia i emulsje zawierające między innymi alantoninę. Na zakończenie zabiegów pielęgnacyjnych warto użyć kremu nawilżająco – ochronnego (minimum 15 SPF), który zapewni skórze twarzy odpowiedni poziom nawilżenia, a przy tym zabezpieczy ją przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych.

Dla jeszcze głębszej pielęgnacji można stosować lekko złuszczający krem na noc, zawierający retinoidy, który zahamuje nadmierne wydzielanie sebum i delikatnie obkurczy rozszerzone pory. Panowie mogą stosować kremy przeciwzmarszczkowe opracowane z myślą o potrzebach męskiej skóry twarzy oraz żele niwelujące cienie pod oczami. Tak kompleksowe działania sprawią, że męska cera na długo pozostanie świeża i promienna.


materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy