Odeprzyj wiosenny atak łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry, choć jest sezonowe, może nawracać i utrudniać życie przez cały rok. Wiosną może szczególnie dać o sobie znać.

Czerwone plamy w okolicach nosa, brwi, uszu a także swędzenie skóry głowy - to jego najczęstsze objawy. Skąd bierze się problem i jak skutecznie się go pozbyć?

Jak rozpoznać ŁZS?

Owłosiona skóra głowy, okolice nosa, uszu, brwi, a w zaawansowanym stadium także klatka piersiowa i skóra wzdłuż kręgosłupa - to miejsca, które szczególnie upodobało sobie łojotokowe zapalenie skóry. Schorzenie bez stałej, konsekwentnej pielęgnacji, może dręczyć nas latami. Sprawcą zamieszania najczęściej jest malassezia furfur - rodzaj drożdżaka naturalnie występującego na ludzkiej skórze, który przy osłabieniu flory bakteryjnej skóry, nadmiernie się rozmnaża i może nasilać wydzielanie  łoju.

Reklama

- Podłożem nieprawidłowości w funkcjonowaniu flory, a tym samym łojotokowego zapalenia skóry są często zaburzenia hormonalne, choroby ogólnoustrojowe czy prowadzony przez nas tryb życia - stres, zła dieta i alkohol - wyjaśnia dr Edyta Engländer, dermatolog z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu i dodaje, że choroba dotyczy ok. 3 proc. populacji. Wśród osób dorosłych najczęściej dotyka mężczyzn.

Jak leczyć?

Kluczem w walce z łojotokowym zapaleniem skóry jest odpowiednia i przede wszystkim ciągła pielęgnacja skóry. - Po pojawieniu się pierwszych objawów należy koniecznie udać się do lekarza. Specjalista zaleci stosowanie odpowiednich preparatów, takich jak leki przeciwgrzybiczne czy kosmetyki zawierające grzybobójczą cyklopiroksaminę lub ketokonazol - radzi lekarz. Przy bardzo silnych objawach dermatolog może zalecić przyjmowanie fluconazolu lub itrakonazolu.

W szczególnych przypadkach stosuje się terapię antybiotykami. - Warto pamiętać, że jeśli w porę wybierzemy się do specjalisty i zapobiegniemy rozwojowi choroby, taka intensywna kuracja nie będzie nam potrzebna -  podsumowuje specjalista. Poza konsultacją z dermatologiem i szczególną pielęgnacją skóry warto zmodyfikować codzienną dietę lub pomyśleć o suplementacji preparatami bogatymi w składniki przeciwłojotokowe. W tej grupie znajdują się witaminy PP, C, B2 oraz cynk.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiosna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy