SpaceX buduje satelity szpiegowskie. Będą ich setki

SpaceX to firma, którą znamy z ambitnych projektów rakiet kosmicznych. Teraz dowiadujemy się, że tworzy ona satelity szpiegowskie. Docelowo ma to być cała konstelacja statków, które planuje wykorzystać do własnych operacji wywiad Stanów Zjednoczonych. Kontrakt zdobyty przez SpaceX opiewa na bardzo dużą kwotę.

SpaceX ma rakiety wielokrotnego użytku i obecnie testuje Starshipa. Firma Elona Muska jest kojarzona również z satelitami Starlink, które dostarczają na świecie internet. Teraz dowiadujemy się, że gigant współpracuje z rządem Stanów Zjednoczonych nad projektem, który wykorzysta do własnych celów wywiad USA.

Reklama

SpaceX tworzy satelity szpiegowskie

Informacje na ten temat przekazała Agencja Reutera, która powołuje się na pięć źródeł zaznajomionych ze sprawą. Sięga ona 2021 r., gdy SpaceX podpisało umowę z National Reconnaissance Office (NRO) podlegającym amerykańskiemu Departamentowi Obrony. Agencja została utworzona w 1960 r., ale jej istnienie udało się bardzo długo (przez ponad trzy dekady) utrzymać w tajemnicy. Kontrakt został wyceniony na kwotę aż 1,8 mld dolarów (ponad 7 mld zł).

W ramach umowy SpaceX ma zbudować dla agencji wywiadowczej Stanów Zjednoczonych cały system składający się z kilkuset satelitów szpiegowskich. Znajdą się one na orbicie okołoziemskiej, skąd będą mogły prowadzić działania operacyjne podlegające amerykańskiemu wywiadowi.

Oczywiście jest to tajny projekt rządowy, którego szczegóły nie są znane. Mówi się o tym, że konstelacja satelitów szpiegowskich szykowana przez SpaceX pozwoli amerykańskiego wywiadowi na skuteczniejsze namierzanie celów w różnych zakątkach świata. Dzięki nowemu rozwiązaniu ma to odbywać się szybciej.

Elon Musk z większym zaufaniem dla administracji Bidena

Agencja Reutera zauważa również, że tego typu działania mogą świadczyć o większym zaufaniu pomiędzy Elonem Muskiem a administracją Joego Bidena, czyli obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Założyciel Tesli czy SpaceX był sceptycznie nastawiony do pomocy dla Ukrainy niesionej przez amerykański rząd, ale w ostatnim czasie widać zmiany w tej kwestii.

Świadczą o tym na przykład działania uniemożliwiające korzystanie Rosjanom z łączności z wykorzystaniem terminali Starlink na okupowanych terenach Ukrainy. Mówi się również o tym, że kontrakt przyznany SpaceX związany z budową sieci satelitów szpiegowskich może otworzyć nowe możliwości podczas wykorzystania Starlinków.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SpaceX | amerykański wywiad | satelity | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy