Wielki zakaz dla Ukrainy. Chodzi o samoloty F-16

Rzecznik Departamentu Obrony USA zdradził, że Ukraina ma jeden warunek w kwestii używania myśliwców F-16, które ma otrzymać w tym roku. Ogranicza możliwości walki z Rosjanami do terytorium Ukrainy, uznawanym przez prawo międzynarodowe.

F-16 dla Ukrainy jeszcze w tym roku

Koalicja powietrzna w składzie Holandia, Belgia, Dania i Norwegia ma w planach przekazać Ukrainie łącznie około 45 myśliwców F-16. Zachodnie samoloty mają pomóc w zwalczeniu rosyjskiej dominacji powietrznej z wykorzystaniem nowego uzbrojenia.

Różne szacunki wskazują, że F-16 pojawią się na Ukrainie latem. Według The New York Times pierwsze sześć myśliwców Kijów otrzyma w lipcu. Na ten moment prowadzone są szkolenia ukraińskich pilotów oraz obsługi technicznej na F-16. Do lata ma zostać przeszkolonych 12 pilotów.

Reklama

F-16 dla Ukrainy. USA stawia warunek

Sekretarz Departamentu Obrony USA generał Pat Ryder zdradził w najnowszej rozmowie z Radio Liberty ważny szczegół w sprawie F-16 na Ukrainie. Zapytany o to, czy rosyjska granica ma być swoistą "czerwoną linią" w wykorzystaniu samolotów. Jego odpowiedź de facto potwierdziła te podejrzenia.

Ta ostatnia część zdania stwierdza, że F-16 będą mogły atakować wrogie cele w ramach obrony tylko na terytorium Ukrainy, uznawanych przez prawo międzynarodowe. Mowa tu o terenach przedwojennych, wschodnich obwodach, na których Rosja stworzyła marionetkowe republiki separatystyczne czy Krym. Ogranicza to możliwości zachodnich samolotów, jakie otrzyma Kijów.

Rozstrzał stanowiska w sprawie F-16

Informacje przekazane przez rzecznika Pentagonu nie powinny dziwić. Amerykanie od początku wojny nakładają na swój arsenał, który trafia na Ukrainę ograniczenie w sprawie użycia jej do ataku na uznane międzynarodowo tereny Rosji. To element przeciwdziałania eskalacji i wcześniej dotknął m.in. pocisków balistycznych ATACMS.

Co ciekawe słowa generała Rydera różnią się od opinii sekretarza generalnego NATO, Jensa Stolenberga. Ten w wywiadzie z 20 lutego z Radiem Liberty stwierdził, że dylemat umożliwienia Ukraińcom atakowania celów militarnych w Rosji z pomocą F-16 może leżeć w gestii państw, które dostarczają samoloty. Przy tym dał do zrozumienia, że Ukraina ma do tego prawo.

Niemniej ostateczna decyzja może zależeć od USA. Należy przypomnieć, że to właśnie decyzja Waszyngtonu była potrzebna, aby wspomniane kraje koalicji powietrznej mogły dokonać transferu swoich F-16 na Ukrainę. Po słowach generała Rydera można wnioskować, że te zgody zostały opatrzone wymogiem, aby poszczególne kraje same zakazały Ukrainie używać myśliwców do ataku na terytorium Rosji.

Czym jest myśliwiec F-16?

F-16 waży 17 ton, może rozpędzić się do 2100 km/h, operować na wysokości ok. 15 kilometrów i oferuje zasięg 4200 kilometrów z dodatkowymi zbiornikami paliwa. Myśliwce mogą korzystać z rewelacyjnego uzbrojenia w postaci m.in. pocisków rakietowych AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM oraz bomb JDAM, CBU-87 i GBU-10.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: F-16 | Pentagon | Ukraina | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy