Dlaczego mężczyźni żałują seksu?

Mężczyźni żałują tych okazji, które im umknęły /123RF/PICSEL

W sprawach seksu nic się nie zmienia. Mężczyźni nadal żałują tego seksu, którego nie mieli, kobiety zaś seksu z nie tymi partnerami co trzeba.

Reklama

Wyniki badań, prowadzonych przez lata przez psychologów University of California w Los Angeles pokazują, że ewolucyjne różnice w postrzeganiu kontaktów seksualnych przez kobiety i mężczyzn, mimo rewolucji seksualnej, trzymają się mocno.

- Dotychczasowe badania seksu koncentrowały się na emocjach i pożądaniu, prowadzących do kontaktów seksualnych - mówi jeden z autorów pracy David Buss - My chcieliśmy zwrócić uwagę na żal, emocję często zaniedbywaną, która jednak także może prowadzić do zmiany zwyczajów w tej dziedzinie. Mężczyźni najczęściej deklarują żal z powodu niewykorzystanej szansy, kobiety żałują głównie przypadkowych kontaktów.

Reklama

Naukowcy opisują w publikacji w sumie trzy badania ankietowe, dwa z nich objęły 200 i niespełna 400 osób, trzecie ponad 24 tysiące. Badanym dawano do wyboru wiele potencjalnych przyczyn żalu związanego z kontaktami seksualnymi. Mieli oznaczyć te, które sami przeżywali.  

Kobiety najczęściej przyznawały się do żalu z powodu utraty dziewictwa z niewłaściwym partnerem (24 procent), zdrady obecnego lub byłego partnera (23 procent) i tego, że zbyt szybko zdarza im się trafić z kimś do łóżka (20 procent). W przypadku mężczyzn dominuje żal, że wstydzili się spróbować swych szans u potencjalnej partnerki (27 procent), w młodości nie pozwalali sobie na więcej (23 procent), nie byli bardziej aktywni w czasie, gdy z nikim nie byli związani na stałe (19 procent).

Co ciekawe, kobiety znacznie częściej niż mężczyźni żałują seksu z nieatrakcyjnym fizycznie partnerem (17 do 10 procent). Wśród badanych było mniej więcej tyle samo kobiet i mężczyzn, przyznających się do przypadkowego seksu (56 procent), kobiety jednak deklarowały, że żal z tego powodu odczuwają częściej i silniej, niż mężczyźni.

RMF/INTERIA.PL

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje