Polskie banki gotowe na ważną zmianę. Chodzi o twój numer PESEL

W ostatnich latach rośnie liczba wyłudzeń kredytów. W walce z oszustami podszywającymi się pod niczego nieświadome osoby ma pomóc funkcja umożliwiająca obywatelom zastrzeżenie swoich numerów PESEL. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z aplikacji lub witryny mObywatel.

Co oznacza wyłudzenie kredytu i kiedy bank je zgłasza?

Utrata dowodu osobistego (np. z powodu zgubienia lub kradzieży) może skończyć się wyłudzeniem kredytu przez oszustów. W dobie rozwijającej się bankowości internetowej zaciągnięcie zobowiązania jest możliwe bez konieczności udania się do placówki banku. Posiadając dane swoich ofiar (takie jak dane osobowe, PESEL czy numer i seria dowodu osobistego) przestępcy bez trudu mogą zaciągnąć pożyczkę. Oszuści mogą także zdobyć niezbędne informacje poprzez korzystanie ze zróżnicowanych metod phishingu. Prawdopodobnie dlatego w ostatnich latach liczba wyłudzeń kredytów rośnie. 

Reklama

Kiedy bank może zgłosić próbę wyłudzenia kredytu? Zwykle taka sytuacja ma miejsce, gdy zostaną zaobserwowane nieprawidłowości na etapie weryfikowania wniosku kredytowego (np. niespójności w podanych informacjach). 

Warto wiedzieć, co grozi oszustom, którzy popełnili tego rodzaju przestępstwo. Zgodnie z art. 297 Kodeksu karnego, przestępstwo wyłudzenia kredytu podlega karze od 3 miesięcy do 5 lat.

Czym jest zastrzeżenie numeru PESEL?

W zminimalizowaniu ryzyka wyłudzenia kredytu może pomóc zastrzeżenie numeru PESEL. Od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, takie jak banki, będą miały obowiązek weryfikować to, czy PESEL osoby ubiegającej się o kredyt lub pożyczkę jest zastrzeżony. Jeżeli numer faktycznie będzie zastrzeżony, to wówczas zaciągnięcie zobowiązania przez daną osobę okaże się niemożliwe.

Jak wynika z informacji podanych na stronie rządowej, zastrzeżenie numeru PESEL nie zablokuje "możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej". Z owego rozwiązania może skorzystać każda pełnoletnia osoba posiadająca numer PESEL.

Jak zastrzec PESEL w mObywatel krok po kroku?

W jaki sposób można zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel krok po kroku? Po jej uruchomieniu, na ekranie głównym należy kliknąć opcję "Zastrzeż PESEL". Jeżeli nie widać owej ikony, to wówczas trzeba wybrać "Usługi" w dolnym menu i wyszukać "Zastrzeż PESEL" na liście.  Następnie pokaże się ekran ze statusem numeru PESEL. Pod rzeczonym statusem znajduje się przycisk, który pozwala na zastrzeżenie owego numeru. Wystarczy go kliknąć.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest możliwe również w przypadku korzystania z witryny internetowej mObywatel. W takiej sytuacji należy zalogować się do swojego profilu, a następnie z menu po lewej stronie wybrać "Twoje dane". Potem trzeba przejść do zakładki "Rejestr zastrzeżeń PESEL" i tam wybrać przycisk "Zastrzeż PESEL"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zastrzeżenie numeru PESEL | mObywatel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy