Rosjanie mają dmuchane cerkwie. Modlą się, a potem mordują w Ukrainie

Na Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym, które odbywa się właśnie na przedmieściach Moskwy, można "podziwiać" m.in. dmuchane cerkwie, które zaspokajać mają duchowe potrzeby rosyjskiego wojska.

Na Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym, które odbywa się właśnie na przedmieściach Moskwy, można "podziwiać" m.in. dmuchane cerkwie, które zaspokajać mają duchowe potrzeby rosyjskiego wojska.
Rosjanie mają dmuchane cerkwie. Mają służyć "duchowości" podczas inwazji w Ukrainie /https://twitter.com/dark_chicago/status/1691899678353158271 /Twitter

Jak palić i mordować, to tylko z bogiem na ustach, a przynajmniej z takiego założenia wychodzi Kreml, bo na odbywającym się w Moskwie Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym można było zobaczyć m.in. mobilne dmuchane cerkwie, zaprojektowane specjalnie dla żołnierzy biorących udział w inwazji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez rosyjską agencję informacyjną RIA Novosti, ten ruchomy kościół jest przewożony w przystosowanym mobilnym samochodzie kempingowym, w którym znajdują się dwa łóżka (jedno dla księdza, drugie dla jego kierowcy/ochroniarza), lodówka, prysznic, umywalka i toaleta chemiczna.

Reklama

Módlcie się, a potem chwytajcie za broń i mordujcie

Po dotarciu na miejsce, dmuchany zakamuflowany namiot o wymiarach 4 na 4 metry, służący jako sala modlitewna, jest mocowany na aluminiowej ramie. Całość "zdobią" faksymilowe ikony, a także transparent z napisem "Za wiarę i ojczyznę", zawierający litery "Z" i "V", czyli symbole tzw. "specjalnej operacji wojskowej" Rosji. Jak podaje Kyiv Post, dmuchana cerkiew została zaprezentowana wspomnianej agencji przez księdza Borysa Griszyna, który powiedział, że konstrukcja może pomieścić jednorazowo nawet 20-30 żołnierzy.

Jego intencją jest podobno rozmieszczenie cerkwi w ośrodkach szkoleniowych, miejscach treningów terenowych czy na tyłach strefy działań wojennych, by każdy żołnierz mógł skorzystać z duchowego wsparcia. I choć wsparcie duchowe podczas mordowania sąsiadów, których się bez przyczyny zaatakowało, brzmi co najmniej absurdalnie, religia zawsze traktowana była w armii rosyjskiej jako ważny aspekt utrzymania morale.

Religia na wojnie

W ostatnich latach Rosyjski Kościół Prawosławny zacieśniał swoje związki z Kremlem, a moskiewski patriarcha Cyryl jest przecież zagorzałym zwolennikiem inwazji na Ukrainę. W maju tego roku dowiedzieliśmy się nawet, że zwolnił duchownych, którzy w swoich nabożeństwach nie modlili się o "zwycięstwo Rosji".

Warto też przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy rosyjskie wojsko testuje mobilne dmuchane miejsca kultu religijnego, bo w 2013 roku Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej zaprezentowały powietrzno-mobilną cerkiew, zrzuconą z samolotu i obsługiwaną przez "latających księży", tj. specjalnie przeszkolonych byłych spadochroniarzy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: religia | cerkiew | rosyjska cerkiew prawosławna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy